Aleyna Tilki Paradigması

Aleyna Tilki Paradigması

“Paradigma nedir?” diye soracak olursak en basit anlatımı ile “bir alanda tüm kurallar, algılamalar, bakış açıları ve uygulamalar” diyebiliriz. Bizler yaşadığımız her şeyi zihnimizde algıladığımız gibi yorumlarız. Yalnızca gördüğümüz şeylerin gerçekten öyle olduklarını; ya da öyle olmaları gerektiğini varsayarız.

İlgili Yazı : Paradigma Değişimi

Bizler dünyayı belirli kalıplarla algılıyoruz. Dolayısıyla da insanları ve de olayları algılarken o kalıplara onları yerleştirmeye çalışıyor ve kalıplarımıza uymuyorsa üzerine bir çizik atıyoruz. Daha doğrusu atıyorduk.

Teknolojinin gelişmesi ve haberleşmenin çok kolay bir hale gelmesi ardından da sosyal medyanın bir güç haline gelmesi sebebiyle biz artık kalıplarımıza uymayan insanların adlarını çizmiyor karalıyoruz. Günden güne de bu tarz olaylar giderek artıyor.

Geçtiğimiz haftanın konusu “Aleyna Tilki ve Egosu” oldu. Öncelikle size Aleyna’yı tanıtmak istiyorum.Çünkü hakkındaki önemli notları bilmeden yorum yapmak maalesef ki paradigmalarımızın esiri olmak ve yanlış yargılarda bulunmak oluyor.

Videoda da izlediğiniz üzere Aleyna bir milenyum çocuğu. Yani “Z kuşağının” bir üyesi. Bu yazıyı okuyan dostlarımın çoğunun benim gibi “Y Kuşağı” bireyi olduğunu düşünüyorum. Biz Y kuşağı bireyleri X kuşağı üyelerine ve özellikle de Baby Boomers kuşağı bireylerine çok farklı geliyoruz. Bizleri daha yakından tanımak için ve bizleri iş hayatına daha rahat adapte ettirebilmek için çokça çaba harcayan firmalar var.

İlgili Yazı: Kuşaktan Kuşağa “Y Kuşağı”

Bizler diğerlerinden farklıyken Z kuşağı denen milenyum nesli ya da 1999 yılı sonrasında doğan kardeşlerimiz ise bizlerden çok daha farklı. Onlar tüm Dünya’nın tek bir tık uzakta olduğu, özel hayatın kalmadığı ve Ben Nesli denen bir nesile denk geldiler.

Hayatın sillesini yememiş çoğu Y kuşağı üyesi bile ciddi ego sorunları yaşarken biz bugünlerde Z kuşağındaki bir kardeşimizin ego sorunuyla karşı karşıyayız.

Olayın en başına gidecek olursak Aleyna Cevapsız Çınlama isimli şarkıyla popüler olmaya başladığı ilk zamanlarda kendisini küçük düşürmek amacıyla ki bir takım çevreler buna Troll diyorlar paylaşımlar yapıldı.

Paradigma 1 : Bir kadın bir yere geliyorsa kadınlığını ön plana çıkardığı içindir.

Ne yazık ki yıllardır içerisinde boğuşup durduğumuz ve yıkamadığımız bir ön yargı. Bu yazıyı yazmayı planlayana kadar da Aleyna hakkında ayrıntılı bir araştırma yapmamıştım. Biraz youtube’a girince aslında ne kadar da hoş bir ses tonu olduğunu fark ettim.

Paradigma 2 : Klibinde yaptığı danslar olmasa popüler olamazdı.

Klibinin yaşı açısından tartışmalı olduğu konusuna da burada değinmeden geçmemek lazım. Bu biraz kültürümüzün etkisinde bir konu. Klibi ben de tartışmalı buluyorum. Yaşı sınırlarında bir klip çekebilirdi. Belki burada da olumlu ya da olumsuz eleştiriler olacak ancak bu da yine kendi paradigmalarımız ve kendi hayat felsefemizle alakalı.

Elbette bu eleştiriyi yaparken herhangi bir pop müzik kanalından 3-4 klip izlemenizi ya da youtube üzerinden birkaç klip bakmanızı tavsiye ederim.

Paradigma 3 : Sesi en az onun kadar güzel olmasına rağmen popüler olamayanlar var.

Burada da devreye biz giriyoruz. Demek ki biz o kişileri yeterince desteklemedik ya da Aleyna’yı konuştuğumuz gibi onları çok konuşmadık ki silinip gittiler ve biz de buna seyirci olduk.Dolayısıyla Aleyna’yı meşhur eden de,diğerlerinin yitip gitmesine sebep olan da bizleriz.

Gelelim son olaya. Bir Tv programına çıkan bu ufak kardeşimiz o anki durumda sorulan soruya bir cevap verdi ve kendisini ifade etmeyi beceremedi. Şuan kaçımız bir canlı yayında kendimizi net olarak ifade edebiliriz ki?

Şahsen bir çoğumuz aynı şaşkınlığı göstereceğiz. Peki o zaman neden bu kızcağızı yerden yere vuruyoruz?

İlgili Yazı: Paradigmalarımızın Esiri Miyiz?

Saygılarımla..

Kaynak :Industryolog Akademi