Bajrangi Bhaijaan

Bajrangi Bhaijaan

Bajrangi Bhaijaan

Bajrangi Bhaijaan Nedir? Taze taze bahsetmek istediğim uzunca bir Hint filmi..

Bajrangi Bhaijaan-otobüs

Son yıllarda aile ritüellerimizin arasına giren Hint filmi izlemek hepimizin hoşlandığı ve bir o kadar da eğlendiği bir etkinlik olduğu için sık sık tekrar ediyoruz.

Bugünün şanslı filmi de “Bajrangi Bhaijaan” oldu. En azından film başlarken şanslı olanın film olduğunu düşünüyordum.

Filmin başrol oyuncuları Bollywood’un en değerli oyuncularından olan Salman Khan ve Kareena Kapoor.bajrangi-bhaijaan-afisler

Tür olarak dram,komedi ve aksiyon olan Bajrangi Bhaijaan muhteşem bir karışıma imza atmış. Şahsi görüşüm dram ve komedinin aynı filmde pek duymadığı yönünde ama burada komedi ağırlıklı bir dram işlenmiş ve oldukça başarılı olunmuş.

Yaşadığı bir travma sonrası konuşma yetisini kaybeden 6 yaşındaki Pakistanlı bir çocuğun Hindistanda kaybolmasını ve Pawan (Salman Khan) isimli karakterin de onu ailesine ulaştırmaya çalışmasını konu alıyor.

Bajrangi Bhaijaan-dua

Elbette bir Bollywood klasiği olduğu üzere film şarkılar ve danslarla renklendirilmiş ancak süreleri kısa ve sayıları az tutulmuş.

Kullanılan ekipmanlar iyileştirilmiş.Hint filmleri genelde hikaye ağırlıklı bir temaya sahiptir ancak bu filmde detaylara ve görüntülere de ciddi zaman harcanmış ki bu sayede seyir zevkini doruklara çıkarıyor.Bajrangi Bhaijaan-dövüş

Elbette bir Bollywood klasiği olan ders verme güdüsü bu filmde de çokça mevcut. Bu durumun Hindistanin kozmopolitik bir yapıya sahip olması nedeniyle olduğunu düşünüyorum.

İzlediğim birçok Hint filmi gibi bu filmde dinler üzerine sıkça eğilmiş ve Hindistan’daki dinsel farklılıkların hayata ve insan ilişkilerine etkileri üzerinde de durulmuş.

Bajrangi Bhaijaan-duaAna karakterimiz olan Pawan,Shahida’yı ya da kendi taktığı isimle Munni‘yi ailesine kavuşturabilmek için yasal ve yasal olmayan her yolu dener. Elbette inançları gereği yasal olmayan yollar konusunda işi yasala çevirmeye çalışır ve filmin komedi noktası da burada öne plana çıkıyor.

Spoiler olmasını istemem ama bahsetmeden de geçemeyeceğim bir nokta var ki o da sınırı geçme sahnesi. Çok güldüğüm bir sahne olmuştu.

Yaklaşık 3 saatlik bu filmi izledikten sonra kendinizi sorgulayacak ve ben olsam ne yapardım diyeceğinize eminim. Acaba bizler böyle yapabilir miydik?

Keyifli seyirler.

 

[imdb id=”tt3863552″]

Bonus: