Dünyanın En Güçlü 100 Kadını

Dünyanın En Güçlü 100 Kadını

İş çevrelerinin en prestijli yayınlarından biri olan Forbes bu yılki “Dünyanın En Güçlü 100 Kadını” listesini bugün yayınladı. Liste baştan sona iş hayatın başarı ve kariyer basamaklarını tırmanmış güçlü kadınlarla dolu.

Bu listeye girebilmek için kadınların bulundukları alanlarda güç, para, medyada görünürlük gibi kriterlerin birlikte değerlendirildiği Forbes’in listesinde Almanya Başbakanı 2016 yılında da aldığı bu ünvanla ard arda yedinci kez Dünya’nın en güçlü kadını oldu.
Forbes’in 2016 yılı listesinin ilk 10 sırasını Angela Merkel, ABD Başkan adayı Hillary Clinton, Amerika Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen, Bill Gates’in eşi Melinda Gates, General Motors CEO’su Marry Barra, IMF Başkanı Christine Lagerde, Facebook şeflerinden Sheryl Sandberg, Youtube CEO’su Susan Wojcicki, Hewlett Packart Yönetim Kurulu Başkanı Meg Whitman, Santander Group Başkanı Ana Patricia Botin paylaştı.

İşte tam liste; Dünyanın En Güçlü 100 Kadını

Güler Sabancı

Elbette ki milli gururumuz olarak Güler Sabancı  da listede 🙂

adele-nin-turk-asilli-olmasi_914924

Peki ya Güler Sabancı Kimdir?

Güler Sabancı Türkiye’nin en büyük sanayi ve finans topluluklarından biri olan Sabancı Topluluğu’na bağlı şirketleri temsil eden ana şirket olan Sabancı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi’dir.

Öncelikli olarak Güler Sabancı’yı tebrik etmek gerekiyor. Sabancı ailesi şüphesiz ki ülkemizde kadınların aktif olarak yönetiminde en etkili olduğu aile.

Düşünüyorum da “Ben hanların hanı Cengiz Han, bu da benim Han’ım” seviyesinden geldiğimiz bugünkü nokta elbette ki tartışma bile gerektirmeyecek kadar kötü.  Düşünün ki böyle prestijli bir listede bizden sadece bir kişi var. Daha çok şey karalardım da neyse..