Ekonomiden Notlar

Ekonomiden Notlar

Bugünlerde ekonomimizin durumu malumunuz. Sürekli iniş çıkışlar, kurdaki dalgalanmalar ve piyasanın durumunu düşününce ister istemez kendimi kötü hissediyorum. Her geçen gün, bazen saat, aldığım maaş küresel bazda değer kaybediyor. Tabii maaş alabildiğim sürece.

Piyasada böyle bir gitgel varken ekonomiyi anlamak da haliyle zor oluyor. Temel denebilecek bir ekonomi eğitimi aldığımı varsayıyorum ancak şu şartlar altında ekonomiyi okumaya çalışmak haliyle boyumu aşıyor.

Çok bilinmeyenli bir denklemin içindeyiz dolayısıyla kendimi de ayrı bir bilinmeyen olarak eklemek yerine ekonomistleri dinleyip ekonominin kilit noktalarını anlamaya çalışıyorum. Malumunuz ülkemizde herkes her şeyi bildiği için kaoslar çok çabuk oluşuyor.

Geçtiğimiz haftalarda keşfettiğim bir ekonomistin youtube kanalını çokça izliyorum. Kısa kısa, hap niyetine videolarla süreci anlatıyor. Bu kanalı takip etmemin temel nedeni de doğru olan şeye doğru, yanlışa da yanlış demesi.

Az önceki cümleyi okuyunca inanılmaz saçma geliyor tabi ama düşününce ve ülkenin şu an yaşadığı durumu göz önüne alınca neden öyle dediğimi anlayacağınızı umuyorum.

Öyle bir durumdayız ki bir şey ya ak ya kara. Hükümeti sürekli eleştiriyoruz ya da muhalefeti sürekli eleştiriyoruz, katiyen bak bunun doğrusu bu ve üzerine şu konulursa daha başarılı olurdu demiyoruz.

Neyse az laf çok iş olsun. Aşağıya ekonomist Atilla Yeşilada’nın kanalının linkini bırakıyorum. Umarım takip edersiniz. Ne yazık ki bugünün koşullarında hepimiz ekonomi okuryazarı olmak zorundayız.

Keyifli seyirler.