#EvdeKal – 28. Gün

#EvdeKal – 28. Gün

Bugün evde kalmaya başlayalı 28 gün oldu. Bu 28 günlük sineye dönüş ve kendimi tekrar tanımaya çalışma süreci sonrasında öğrendiklerimi, izlerken eğlendiklerimi ve okurken bir yandan da düşündüklerimi sizlerle paylaşmaya karar vermiş ve ilk adımı da dün atmış, #EvdeKal serisine başlamıştım.

Henüz okumayanlar bir önceki yazıya gidip onu da okuyabilirler.

Bugün pazartesi ve evde olmaya başladım başlayalı pazartesi sendromlarım da şekil değiştirmeye başladı. Sanırım bu kendi adıma yönetmeyi öğrenmem gereken bir süreç fakat şimdilik her şey güzel gidiyor da diyebiliriz.

Bugünün, dinlendirici bir hafta sonunun ve sokağa çıkma yasağının (ki umarım böyle bir yasak olmasa da çıkmıyorsunuzdur) ardından güzel geçmesini umuyorum ve sizler için bugünün önerilerini sıralıyorum.

Günün Videoları

Dün önerdiğim Serdar Kuzuloğlu‘nun “CoranaVirus Dosyası” serisinin ikinci videosunu paylaşarak başlıyorum. Kişiliği gereği çokça ilgi alanı ve birikime sahip olduğu için çok dolu içeriği olan ve çalışırken bir yandan kulak kabartabileceğiniz çok başarılı bir video.

Önermek istediğim ikinci video çok sevdiğim “Kendi Kendine MBA” ve “İlk 20 Saat” kitaplarının Josh Kaufman‘a ait ve ilk 20 saat kitabını özetleyen bir TED konuşması. Herhangi bir şeyi öğrenmek için ilk 20 saatlik çabayla ne kadar ilerlenebileceğini anlatan çok keyifli ve motive edici bir konuşma.

Önermek istediğim üçüncü video “Bunu Herkes Bilir” kitabının yazarı Emrah Safa Gürkan‘a ait bir TED konuşması. Yine o da bir şeyleri öğrenmek, öğrenmeyi öğrenmekle ilgili kendi üslubuyla güzel bir konuşma yapıyor.

Paylaşacağım dördüncü video ise bunlardan biraz farklı. Youtube’da sürekli karşıma çıkan “Study with me” türü videoları hiç anlamlandıramazdım. Sonuçta bir insan çalışırken neden karşısındaki ekranda bir başkasının çalıştığını izlesin ki? Doğruyu söylemek gerekirse bunun nedenini yaşadığımız bu süreçte anladım. Hepimiz insanız ve çevremizde birilerini istiyoruz, öyle ya da böyle. Bu nedenle birini karşınızda çalışıyor olarak görmek motivasyon açısından çok kıymetliymiş. Bunun için de Hikmet Anıl Öztekin‘in bir videosunu paylaşıyorum. Ayrıca benzer bir video yine çok sevdiğim Barış Özcan‘ın kanalında da mevcut.


Günün Makaleleri

Elbette bir şeyler izlerken bir yandan da bir şeyler okumak ve farklı şeyler öğrenmeye devam etmek gerekiyor. Medium bunun için inanılmaz bir kaynak. Dünya’nın çok farklı yerlerinden onlarca insanın içerikler oluşturduğu muazzam bir platform ve mutlaka denemelisiniz.

İşte bugün size önermek istediğim bazı makaleler:

Evden çalışırken hayatta kalma rehberi: https://medium.com/yemeksepeti-teknoloji/evden-%C3%A7al%C4%B1%C5%9F%C4%B1rken-hayatta-kalma-rehberi-479b4da26545

How to be happy alone, but not lonely: https://medium.com/personal-growth/how-to-be-happy-alone-but-not-lonely-33aa2479e84f

Korona virüs günlükleri: Kapitalizm kurtarılmaya değer mi?: https://medium.com/t%C3%BCrkiye/korona-virus-gunlukleri-kapitalizm-kurtarilmaya-degermi-9059003e1a3e

5 Reasons why you shouldn’t compare your love life with the movies: https://medium.com/publishous/5-reasons-why-you-shouldnt-compare-your-love-life-with-the-movies-45c5b70293c2

İnsanın kendisinden çok başkalarını düşünme zamanı: https://medium.com/t%C3%BCrkiye/i%CC%87nsan%C4%B1n-kendisinden-%C3%A7ok-ba%C5%9Fkalar%C4%B1n%C4%B1-d%C3%BC%C5%9F%C3%BCnme-zaman%C4%B1-a6b6562cdbb5


Günün Filmi

Bugün kendi adıma izleyeceğim film günlerdir aklımda olan fakat izleyemediğim, ne yazık ki vizyondayken de gidemediğim Karakomik Filmler.

https://www.netflix.com/title/81205938

Günün Webinar’ı

Bu #EvdeKal sürecinin bize altın tepsiyle sunduğu şeylerden biri şüphesiz günden güne sayıları ve kaliteleri artan webinarlar. Alanında uzman kişilerin etkinliklerini bu bir çok platformla ortak bir şekilde paylaşmaları kesinlikle kaçırılamayacak bir fırsat.

Bugün günü webinar’ı köşemizin konuğu Özgür Demirtaş. Özgür Hoca Yeni Bir Lider platformu ile birlikte bugün 18:00’de bir canlı yayın yapacak. https://instagram.com/yeni1lider