#EvdeKal – 30. Gün

#EvdeKal – 30. Gün

Yepyeni bir günden ve öğrenilecek yeni şeylerden herkese merhabalar. Bu seriye başladım başlayalım kendimi daha iyi hissetmeye başladığımı ve özellikle de aldığım güzel geri dönüşlerin beni inanılmaz mutlu ettiğini söylemekle başlamak istiyorum.

Bu blogu açtığımda tek amacım vardı, o da içimi dökebileceğim bir yer olması. Sonraları bir dönem sayılara karşı aşırı hassas oldum. Neden o yazıya çok kişi geliyordu, neden ötekine az ve bir şekilde başladığım noktadan çok uzaklara gitmiş ve kaybolmuş buldum kendimi. Sonraları da günden güne azaldı buraya olan ilgim. Neyse ki bu sefer kendi not defterimi oluşturma konusunda kararlıyım ve sayılar sadece motivasyon kaynağı 🙂

Neredeyse bir takvim ayını tamamladım evde. Bu sürecin bana çok iyi geldiğinden önceki yazılarda biraz bahsetmiştim. Elbette bana iyi gelse de etrafımdaki insanların da düşüncelerini fazlasıyla merak ediyordum. Bu nedenle instagram’daki arkadaşlarıma bunu sordum ve aldığım cevapların bir kısmı maalesef çok üzücüydü.

Çok küçük bir örneklem ama gelen pozitif yorumların hemen hemen hepsinde insanlar kendilerine ve ailelerine daha çok vakit ayırabildikleri için mutlulardı. Elbette bunların destekleyici olan daha çok okuyabilmek, daha yeni şeylerle uğraşabilmek de vardı. Buna karşın üzücüdür ki inanılmaz derece negatif yaklaşanlar da vardı ve iki arkadaşım tamamiyle bu sürecin “hiçbir iyi yanı yok” diyor. Sanırım onlara iyi şeyler sunabilmek ve onları da bu sürecin içinde tutabilmek bizim görevimiz.


Günün Videoları

Bugün günün videolarına çok sevdiğim ve ne zaman umutsuzluğa düşsem açıp dinlediğim bir TEDx konuşmasıyla başlamak istiyorum. MSA‘nın kurucusu Mehmet Aksel‘in kariyerinde yaşadıkları, düşmeleri, kalkmaları ve hatta tepetaklak olmaları ama günün sonunda muazzam bir şey başarmasına duyduğum hayranlığı tarif etmem pek mümkün değil.

İkinci sırada içeriklerini çok başarılı bulduğum Mindvalley‘in evden çalışırken yaşanabileceklere karşı ve süreci daha iyi yönetmek için önerilerini sıraladığı videosu var.

Üçüncü video çok başarılı ve vizyoner bir Türk girişimci ile alakalı. Kadir Köymen Ankara’da kamera ekipmanları üreten bir şirketin kurucusu. Kendisini youtube üzerinden yayınladıkları video serilerinden anımsayabilirsiniz. Yönetim felsefesiyle tüm şirketini sürece dahil etmesinden bir t anında artık bu kadar diyip koltuğu devredebilmesine pek çok konuda örnek alınası bir insan.

Dördüncü sırada Youtube’un ürettiği video serilerinden biri olan “The Age of A.I” belgeselinin ilk bölümü var. Tabii böylesi bir belgeselin anlatıcısının Iron Man karakteri ile pek çoğumuzun hayran olduğu Robert Downey Jr. olması da ayrı bir güzellik katıyor.

Ve gelelim son videoya. Hepimiz dışarı çıkmayı özledik, buna kuşku yok. Benim çocukluğum kuzey doğu anadolu’da, Türkiye’nin en uç noktasındaki Ardahan’da geçti. Çocukken kıymetini bilemediğim o doğa son birkaç yıldır burnumda tütüyor. Bu özlemi de genellikle Serdar Kılıç‘ın Doğadaki İnsan serisinden gidermeye çalışıyorum. Son bölümünü sizinle de paylaşayım istedim. Bugünler geçecek ve bizler ait olduğumuz o yerlere gidebileceğiz 🙂


Günün Makaleleri

Makale seçimlerinde zorlanmaya başladığımı hissediyorum artık. Daha özenle seçtiğim ve daha herkese hitap edebileceğini düşündüğüm şeyleri seçmek istesem de bunda ne derece başarılı olduğum tartışılır.

Burayı günün makaleleri olarak adlandırıyorum ama dün içinde bir araştırma paylaşmıştım, keza bugün de bir tane paylaşıyorum. Ayrıca bir de dergi var. Ben buraya her ne kadar makale adını koymuş olsam da belki daha doğru bir isim bulmak gerekebilir.

7 Predictions for a Post-Coronavirus World: https://marker.medium.com/7-predictions-for-a-post-coronavirus-world-aaac052c8514

Seçim Paradoksu: https://medium.com/t%C3%BCrkiye/se%C3%A7im-paradoksu-82eefb89a5e4

GWI Coronavirus Research | March 2020 Release 3: Multi-market research : https://www.globalwebindex.com/hubfs/1.%20Coronavirus%20Research%20PDFs/GWI%20coronavirus%20findings%20March%202020%20-%20Multi-Market%20data%20(Release%203).pdf

Yardımın Gücü: Ben Franklin Etkisi: https://neslihansezerblog.com/2020/04/12/yardimin-gucu-ben-franklin-etkisi/

Tuhaf Dergisi #EvdeKal Özel Sayısı: https://tuhafdergi.com/Tuhaf_Ozel.pdf


Dizi Tavsiyesi

Çook önceleri yazdığım ama şu günlerde google’dan organik trafik almaya başlayan bir yazımı sizinle paylaşmak ve o zamanlar çok sevdiğim, kitaplarını okuduğum bir diziyi önermek istiyorum. “The 100


Günün Webinarı

Negotiating with Terrorists, Bank Robbers, and Businessmen: https://appsumo-remote-series.heysummit.com/talks/negotiating-with-terrorists-bank-robbers-and-businessmen/