#EvdeKal – 31. Gün

#EvdeKal – 31. Gün

#EvdeKal serimin bugünkü yazısına hoş geldiniz ve iyi ki varsınız.

Şu sıralar kullandığım cümleleri gözden geçirmeye başlama kararı aldığımla başmak istiyorum bugünün yazılarına. Örneğim içinden geçtiğimiz bu süreci tarif ederken sürekli “zor zamanlardan geçiyoruz” diyorum. Belki de farkında olmadan bilinçaltımı strese sokuyorum ve bazı şeyler daha çok gözüme batıyor diye düşünmeye başladım. Bu nedenle o ve benzeri cümlelerin yerine daha yapıcı şeyler düşünmeye başladım. Siz ne önerirsiniz?

Bugün çok farklı tellerden çalacağım. Umarım sizler de seversiniz.


Günün Videoları

Günün videolarına benim yaptığım işin duayeni sayılabilecek Kına Demirel‘in videosuyla başlamak istiyorum. Yaşadığımız bu #EvdeKal sürecinde ruhumuza karşı nasıl sadık olacağımızı ve bundan nasıl karlı çıkacağımıza değiniyor.

İkinci video birazcık eski. Zuckerberg ve Harari‘nin keyifli bir sohbetini sizlerle paylaşmak istedim. Biraz uzun, dolayısıyla bitirmek bir nebze uzun sürse de youtube sağolsun kaldığımız yeri aklında tutuyor ve oradan devam edebiliyoruz. Dolayısıyla uzunluğundan korkmaktansa bölerek de olsa izleyip bitirmenizi tavsiye ederim.

Üçüncü video biraz komedi olsun, biraz da toplumsal mesaj içersin diye yapılan “Evde Güldür Güldür“. Kendi tarzlarıyla bu süreçte dikkat edilmesi gereken şeylerle ilgili mesajları gayet güzel verdiklerini düşündüğüm için ve biraz da farklılık olsun diye paylaşmak istedim.

Dördüncü video ilk kez yıllar önce izlediğim ve her tekrar izleyişimde kendimi sorgulamaya beni iten bir TEDx konuşması. Eğer bu beş video’dan sadece birini izleyecekseniz mutlaka onu izleyin.

Ve beşinci sırada yarattığı içerikleri çok sevdiğim 140 journos‘un yeni başladığı serisinin ilk videosu var. Bir akademisyenin gözüyle ve yorumlarıyla güzel bir bakış açısı sunduğu için izlemenizi isterim.


Günün Makaleleri

Günün makaleleri kısmında bugün pek fazla yorum yazmak istemiyorum Fakat bu yazıyı hazırlarken ve makalelerin içinde kaybolmuşken fark etmediğim fakat bu yorumu yazarken bir göz attığımda şu an içimde bulunduğum durumu ve açıkçası kırılmak üzere olan motivasyonumu onarıcı makaleler olduğunu fark ettim.

Sanırım bu sefer makale önerileri size değil, direkt kendime 🙂

Kaygıyı Azaltmanın Yeni Yolu: Yaban Hayatı İzlemek: https://medium.com/t%C3%BCrkiye/kaygiyi-azaltmanin-yeni%CC%87-yolu-yaban-hayati-i%CC%87zlemek-b2e96e8f76d9

Learn Structured Thinking in 3 Minutes: https://medium.com/@ngoeke/learn-structured-thinking-in-3-minutes-550a2dc2123c

Siz De Mi Saatlerce Oyalanıyorsunuz? : https://medium.com/@beyzaturan/neden-mi-saatlerce-oyalan%C4%B1yorsunuz-3c816fc1a4dc

To Do a Great Big Thing, Break It Into Tiny Daily Things: https://forge.medium.com/to-do-a-great-big-thing-break-it-into-tiny-daily-things-727574cac2a4