#EvdeKal – 32. Gün

#EvdeKal – 32. Gün

Güneşli bir cuma gününden ve evdeki 32. günden selamlar. Umarım hayatlarımız motive ve geleceğe umutla bakan bir şekilde devam ediyordur.

Bugün bu önerilerin bir teması olsun istedim. Bu nedenle de daha az ama birbirini tamamlayıcı içerikler seçmeye özen gösterdim.

Kısacık hayatımda, ki özellikle son 10 senede, çok fazla krizle karşı karşıya kaldım. Bazen inişler bazen çıkışlar yaşadım ve bazen çok zorlandım ve pes ettim. Çünkü olmuyordu ve bakış açımı değiştiremiyordum. Gün geçtikçe krizlerin artmasına, şiddetlerinin büyümesine sebep oluyor ve benden bir çok şey götürüyordu. Derken bir gün bunların kazanım olduğunu hissetmeye başladım.

Hayattaki pişmanlıklara inanmıyorum, insanlar pişman olmamalı. Hatalı olduğunu ya da daha iyisini yapabildiğini öğrenip hayatının yönünü çevirebilmeli, çevirebilmeli ki yaptığı hata anlamlı olsun. İşte benim de hayatımda yaptığım küçük bir hata hayata bakışımı ve aldığım fevri aksiyonları değiştirmeme sebep oldu ve aynı şekilde hata yapmaktan korkmamama da. Zira hata yapmadan, risk almadan bir şeyler değişmiyor.

Kendimi bildim bileli etrafımdaki herkes birbiriyle anlamsız bir savaş içinde. 4 – 5 yıl öncesine kadar bu durumlara karşı aşırı hassasken geçen zaman içerisinde bunların ne kadar aydınlatıcı olduğunu ve farklı bakış açılarıyla olayları uzaktan izlemem gerektiğini fark ettim ve bu da bana durup düşünebilme, gerektiğinde tamamen frene basabilmeyi öğretmeye başladı.

Bir risk alıyor ve süreçte hata yapıyor olsanız bile kendinize ve olaylara uzaktan bakmaya başladığınız anda o hataların yeni fırsatlar yarattığı çokça durum oluyor. Etrafımdaki kaostan işte tam olarak bunları öğrendim.

Hepimizin hayatlarında engeller var ve hepimizinkiler birbirinden inanılmaz farklı. Hayattaki tüm düşüncelerimiz bizi manipüle etmeye çalışıyor, çünkü onun için varlar. Bunu doğru yönetebilmek gerekiyor.

Tüm bunları düşünürken bugün risk almış, olaylara farklı pencerelerden bakmış ve kendi manipülasyonlarını avantajlarına çevirmiş insanlarla ilgili paylaşımlar yapayım, ardından da bunları destekleyici birkaç makaleyle günü tamamlayayım istedim.


Günün Videoları

Youtube bu alanı güzelleştirmek için meskenim olduğundan beri haliyle ana sayfam tamamen değişti yani seçimlerimiz değişmeye başladığında çevremiz de ona uyum sağlıyor. Eğer çevremiz ona uyum sağlayamıyorsa bazı değişiklikleri gözden geçirmenin vakti gelmiştir bile.

Bugün günün videoları köşesinin ilk konuğu şüphesi Türkiye özel sektörünün en önemli isimlerinden biri olan Vehbi Koç. Kaotik bir dönemde ticaret hayatına atılan, zor kararlan alan ve aldığı zor kararların peşinden kararlılıkla koşan Koç‘un birbirinden kıymetli sözleri hakkında belki ayrıca bir yazı dahi yazmalıyım.

Bir diğer konuğum Betul Mardin. Kendisi kesinlikle örnek alınası bir Türk kadını. İdealleri uğruna savaşmış, yeri gelmiş evinden uzak düşmüş ama günün sonunda başarıyı elde etmiş ve adını hem ulusal hem de uluslararası platformlara altın harflerle yazdırmış.

Ve üçüncüsü bir isimsiz kahraman. İsimsiz kahraman diyorum çünkü diğer iki konuğum gibi kıymeti bilinmiş biri ve ünlü olmuş değil maalesef. Mustafa Güzelgöz‘ü hepimiz tanımalıyız. Çünkü onun gibi onlarca isimsiz kahraman yaşıyor aramızda, savaşıyor ve mücadele ediyor. Ve biz de mutlaka öyle biri olmalıyız. Eğer bu üç videodan herhangi birini izleyecekseniz kesinlikle bu olmalı.


Günün Makaleleri

Bugün makaleleri seçerken bir yandan da okuma sırasına göre ekledim aşağıya. Çünkü öncelikle neyle karşı karşıya olduğumuzu bilmeli, değişebileceğimizi anlamalı, geçmişi bırakmalı ve mutlu olmalıyız 🙂

Kriz Karakteri Test Eder: https://medium.com/t%C3%BCrkiye/kriz-karakteri-test-eder-3dfd6c36d3c0

You Aren’t Supposed to Like the Person You Used to Be: https://humanparts.medium.com/you-arent-supposed-to-like-the-person-you-used-to-be-31a9a2b6e008

Let Go of Your Mistakes: https://medium.com/mind-cafe/let-go-of-your-mistakes-9e798f2f04b1

3 Reasons to Be Happy Tomorrow: https://medium.com/change-your-mind/3-reasons-to-be-happy-tomorrow-18f978280c6a