#EvdeKal – 35. Gün

#EvdeKal – 35. Gün

Keyifli bir pazartesi gününden herkese merhabalar. Umarım haftaya bomba gibi enerjik ve dinamik başlamışızdır hepimiz.

İlk başta her gün bir şeyler paylaşırım diyerek yola çıktığım bu seride her gün bir şey paylaşmanın inanılmaz zor olduğunu keşfettim. Bir yerden sonra sadece paylaşabilmek için daha az özenle seçtiğim şeyler olmasındansa gerçekten içime sinen içeriği paylaşabilmek adına en doğrusunun haftada sadece 5 paylaşım olmasına karar verdim. Bunlar da hafta içi olacak.

Böylelikle hafta sonu tüm vaktimi okuma ve izlemeye ayırarak ertesi hafta için daha kaliteli içerikler seçebileceğim. Yani hafta sonu bu nedenle herhangi bir şey paylaşmadım.

Sessiz bir hafta sonuydu bu daha odaklı çalışabilmemi sağladı. İstanbul sadece kuş sesleri varken bir ege köyünden farksızmış 🙂

O zaman ufak ufak içeriklere geçelim.


Günün Videoları

Bugün videoları seçerken farklı konulara dikkat çekmek ve onları sizlerle paylaşmak istedim.

Bugünün ilk videosu Barış Özcan‘dan. Kendisi bir kitap firması ile yaptığı anlaşma ile 10.000 kitap hediye ediyor. İçinden geçtiğimiz şu günlerde kitaba erişimi olmayan herhangi birine bile bir kitap ulaştırmak çok güzel bir şey iken üstelik seçilen 10 kitabın her biri diğerinden daha anlamlı. İzlemenizi, o kitapları edinmenizi ve eğer yapabiliyorsanız birilerine kitap hediye etmenizi dilerim.

İkinci video geçen hafta farklı bir serisiyle misafirim olan Serdar Kuzuloğlu‘nun Zihrimin Kıvrımları serisine ait ilk podcast. Ben burada video versiyonunu paylaşıyorum ama diğer platformlarda sadece sesli versiyonuna da ulaşılabiliyor.

Üçüncü konuğumuzun zamandır takip ettiğim ve yorumlarının genel durumlarla çok uyuştuğunu gördüğüm, yaptığı yorumları nedenleri ve ispatlarıyla ileten Prof. Dr Mustafa Çetiner hocanın son videosu. Kendisini dinlemenizi, süreci bir doktordan ve nedenselliğiyle birlikte takip etmenizi tavsiye ederim.

Ve günün son videosu son zamanların gündem konusu Salda Gölü, saldivler ya da aklına başka ne diyecekseniz. Isparta’da okumama rağmen bir türlü gitme fırsatı bulamamıştım, sadece bir gece kıyısından geçtik öylece. Her ne kadar gidemesem de ne kadar muazzam bir yer olduğunu biliyorum ve açıkçası hepimiz biliyoruz.

Bir yerlere gitmeyi, oralarda gezmeyi çok seviyoruz ama oraları betona boğmadan da yapamıyoruz. Ne olur yani oraya gidenler de oturup bir çay bahçesinde çay içmeyiverse? Ne olur doğayı her seferinde kendimizce şekle sokmaya çalışmasak? Gerçi soktuğumuz şekil de malum. İşte bu nedenle size Salda ile ilgili bir video izletmek istedim, neden kıymetli diye.


Günün Makaleleri

Bugün günün makaleleri alanında ilk konuğumuz bir dönemler birlikte proje yapma fırsatı bulduğum Kuantum Araştırma ve Covid-19 ile ilgili yaptıkları araştırmanın özet bir raporu. Benim en çok ilgimi çeken yer pandemi öncesi çalışanların neredeyse %50’si pandemi sonrası aktif iş hayatının dışında kalmış. Yani ya izne çıkarılmış ya da işten çıkarılmış. Diğer metrikleri de sizin yorumlarınıza bırakıyorum.

İkinci makalemiz aslında kolay sandığımız o dijital göçebeliğin gerçek yüzü ile alakalı.

Üçüncü makalemiz ise farklı film önerileriyle ve olası bazı senaryolarla ilgili bir makale. Filmlerin hemen hepsi çok başarılı.

COVID-19 Pandemi Günlükleri Nisan Ayı Araştırması:

The Digital Nomad Lifestyle Isn’t As Great As You Think: https://medium.com/the-post-grad-survival-guide/the-digital-nomad-lifestyle-isnt-as-great-as-you-think-110bca215619

Covid-19 Salgınından Sonra Hayatımız Nasıl Olacak? Filmlerle Anlatım…: https://medium.com/t%C3%BCrkiye/covid-19-salg%C4%B1n%C4%B1ndan-sonra-hayat%C4%B1m%C4%B1z-nas%C4%B1l-olacak-filmlerle-anlat%C4%B1m-5853724d33c0


Haftanın Kitabı

Pazartesi yeni şeylere başlama günüdür. Peki neden bir kitaba başlama günü olmasın?

Yeni keşfettiğim bir kanalın analiz videosu ile keşfettiğim bu kitabı sizlerle paylaşmak istedim. İçeriği ile ilgili merak edebileceğiniz şeyler için de özenle hazırlanmış bir video ve bir makale koydum.

Videonun uzunluğuna bakmayın. İlk birkaç dakikası uzun uzun dinlemek istemeyenler için kısa bir özet 🙂

Kitap Önerisi #1 Pür Dikkat — Cal Newport: https://medium.com/startup-grind-i%CC%87stanbul/startupgrind-istanbul-kitap-onerisi-1-purdikkat-cal-newport-5861c0f9183f