#EvdeKal – 36. Gün

#EvdeKal – 36. Gün

Yeni bir günden herkese merhabalar, umarım her şey yolunda gidiyor ve sağlığınız yerindedir.

Ofiste çalıştığımız günlerde Salı’nın bir laneti olduğunu ve geçmek bilmediğini konuşurduk kendi aramızda. Gerçekten de öyleymiş gibi gelmeye başladı bir süre sonra. Sanırım bilinçlerimizi bu yönde eğittik. Sonraları eve geçtiğimde de aynı düşüncemin devam etmeye başladığını fark ettim. Acaba neydi Salı gününü bu kadar geçmez kılan?

Yanılmıyorsam bu bakış açımız bir kendini gerçekleştiren kehanet örneği olabilir. İlk başta ortada bir şey yokken bu düşüncenin filizlenmesiyle gerçekten geçmek bilmeyen saatler ve salılar..

Zihnimizi eğittiğimiz yönü değiştirirsek pek çok şeyi değiştirmeyi başarabiliriz. Bu yüzden de içinden geçtiğimiz bu zihin dinlendirme ve kendine daha fazla vakit ayırabilme sürecinde yeni şeyler öğrenmeyi ve denemeyi es geçmemek gerekiyor.

Örneğin severek takip ettiğim, açıklamalarını kıymetli bulduğum pek çok kişi bu dönemi fırsat bilip içerik üretmeye başladı. Aslında bu cümleyi düzeltmeliyim, bizim daha rahat ulaşabileceğimiz ve daha rahat anlayabileceğimiz içerikler. Onları daha sık takip edebiliyor olmak keyif veriyor.

Siz neler yapıyor ve kimleri takip ediyorsunuz?


Günün Videoları

Bugün yine geniş bir skaladan video seçmeye çalıştım. Bir yanda Özgür Demirtaş ile ekonomi, diğer tarafta Serdar Kılıç ile doğa derken elbette felsefeyi ve düzeni de ihmal etmemeyi kendime görev bildim.

Bugünün videoları ile ilgili yazabileceğim pek fazla yorumum yok, o yüzden size listemi sunup sizi videolarla baş başa bırakıyorum.


Günün Makaleleri

Günün makaleleri kısmının şu dönemde araştırma şirketlerinden beslenebiliyor olmasından çok memnunum. Dün Kuantum Araştırma‘nın bir araştırmasına yer vermiştim, bugünse misafirim Twentify.

Hayatıma yaklaşım bir sene önce giren pazar araştırmalarının aslında gidişatı okuyabilmek adına çok önemli olduklarını deneyimleyerek öğrendiğim için nerede bir pazar araştırması görsem balıklama atlayıp incelemeye çalışıyorum. Sizlere de tavsiye ederim.

Bir diğer konu minimalizm. Bu tam olarak anlamlandıramadığımız bir konu bence. Hala içerik paylaşmak, click almak için kullanıyoruz çoğumuz ama gerçek mantığını hayata geçirebilmek hayli zor. Şahsen ben bir elektronik bağımlısıyım ve anlamsız tonla şey alıyorum, minimalizme belki de çok ihtiyacım var ama benimseyemiyorum. Bir diğer yandan sosyal çevrem konusunda da tam bir minimalistim ve gerçekten değer katmayan kimseyi çevremde bulundurmayı sevmiyorum. Dolayısıyla minimalizme tek boyuttan bakmaktansa diğer tüm boyutlarıyla ilgili geniş bir yazı olduğu için sizinle bunu paylaşmak istedim.

Son makale ise eşi kansere yakalanan birinden tavsiyeler. Çoğumuz evlerdeyken ve bir takım hayat alışkanlıklarını değiştirirken aslında geçmişte yaptığımız bazı şeylerin anlamsızlığını ve bazı şeyleri de neden bu kadar az yaptığımızı sorgularken bu makaleyi de bir okuyun derim.

Twentify Korona Günlükleri Nisan 2020: https://www.twentify.com/hubfs/Turkish_Reports/Twentify_Korona_Gunlukleri_20042020_08.pdf

Minimalizm: https://medium.com/t%C3%BCrkiye/minimalizm-dcb013d4da5c

I Wish We All Lived Like We Had Cancer: https://humanparts.medium.com/i-wish-we-all-lived-like-we-had-cancer-7107aa675115