#EvdeKal – 42.Gün

#EvdeKal – 42.Gün

Yepyeni bir haftanın başlangıcından herkese merhabalar. Umarım 4 gün evde geçirilen süre iyi gelmiştir hepimize iyi gelmiştir ve haftaya bomba gibi başlamışızdır.

Bir süredir kitap okumayla ilgili bir takım sorunlar yaşıyorum. Ya oturup çılgınlar gibi okuyorum ya da elime alıp 5 sayfa bile ilerleyemeden bırakıyorum. İşte bu hafta sonu o çılgınca okuduğum dönemlerden biriydi. Bir süredir elimin altında olan kitaplardan birini, sonra arada çerez niyetine Zweig’in Satranç‘ını bitirdim ve Livaneli’den bir kitaba hızlı bir başlangıç yaptım.

Cumartesi günümü tamamiyle kitaba ayırmışken ne yalan söyleyeyim pazar günü kapağını bile açmadım. Bütün günüm ev tadilat temizlik vs. işleriyle uğraşılın House Flipper diye bir oyunla geçti.

Üniversite öncesi dönemlerde ev planları çizmeye pek bir hevesim vardı. Evimin bahçesindeki ahşap hobi evine kadar her şeyi düşünür ve çizerdim. Sonra mimarlık yalan olunca bir daha da dokunmadım. Hoş iyi ki de mimar olmamışım, pazarlama tarafı pek bir zevkli.

Sanırım dün bu oyuna sarmamın sebebi de bir süredir tamamen evde olunca kendimi deşarj edecek bir şey aramamdandı ve bakınız ki etti de.

Peki sizlerin hafta sonu nasıl geçti? Neler yaptınız ve neler okuyup izlediniz?


Günün Videoları

Pazartesi günlerinin vazgeçilmez önerisiyle başlıyorum yeni haftaya, bir Barış Özcan videosuyla. Geçtiğimiz hafta SpaceX’in Starlink Projesi için atmosfere yolladığı uyduları ve yollanış sürecini canlı yayınlamıştı ve ardından da uzunca bir video yayınladı dün. Bu video’da Starlink Projesi nedir? Neden yapılıyor? gibi sorulara cevaplar bulacaksınız.

Günün ikinci videosu mükemmel bir hikaye anlatıcısı olduğunu düşündüğüm Sunay Akın‘ın Ramazan ayı için başlattığı video serisinin ilk videosu. Çok keyifli hikayelerle bu seriyi götürüyor, izlemenizi tavsiye ederim.

Günün üçüncü videosu çok kısa ama çok öz. Aziz Nesin‘in cimrilik ve tasarrufa bakış açısını anlatan, hepimizin aslında benimsemesi gereken çok önemli bir felsefeye dair bir anlatısı.

Dördüncü video Youtube alemine hızlı bir dalış yapan bir arkadaşıma ait. Mehtap bir tiyatrocu ve bunun yanı sıra bir ukulele meraklısı. Kanalında çok eğlenceli içerikler olacağına kalpten inandığım insanlardan biri. Bu videosunda ukulele öğrenmeye başlayanların en sık yaptığı hataları anlatıyor. Yakın zamanda ben de kalimba öğrenmeye başladım ve aslında videosunu izlediğimde bunun hemen her enstrüman için geçerli olduğunu gördüm ve hemen ardından da Mehtap’ın tavsiyelerine uyup aldım elime tekrar kalimbamı.


Günün Makaleleri

Günün makalelerinde felsefeden kişisel gelişime geçen bir düzen oluşmuş, güzel de olmuş.

Felsefe’ye az biraz ilgim var, o yüzden nerede Platon ya da Aristoteles bir gözüm kayar oraya. Bu ilk yazı da tam olarak öyle oldu. Medium’da gezinirken bir andan karşıma çıktı ve hem güzel bir yazı hem de yazarını keşfetmiş oldum. Umarım sizler de seversiniz.

Medium çok farklı konularda çok fazla içerik barındırdığı için sıklıkla önerilerim oradan oluyor fakat bunu da daha geniş bir yelpazeye yaymak için çalışıyorum. Umarım henüz daha emekleme aşamasında olan yeni yazılımlara alışma çabam sonuç verir.

Platon: İdeâl Devlet, İdeâl Cemiyet ve İdeâl İnsana Bir Bakış: https://medium.com/t%C3%BCrkiye/platon-i%CC%87de%C3%A2l-devlet-i%CC%87de%C3%A2l-cemiyet-ve-i%CC%87de%C3%A2l-i%CC%87nsana-bir-bak%C4%B1%C5%9F-945103ef50a0

3 Lessons From a 75 Year Old to Save Your 20s: https://medium.com/the-post-grad-survival-guide/3-lessons-from-a-75-year-old-to-save-your-20s-12ad9901352a

Odaklanma Becerisi Nasıl Geri Kazanılır?: https://medium.com/t%C3%BCrkiye/odaklanma-becerisi-nas%C4%B1l-geri-kazan%C4%B1l%C4%B1r-9f9c865a42b5

Are You Excited About Tomorrow?: https://dariusforoux.com/are-you-excited-about-tomorrow/


Haftanın Kitabı

Bu hafta haftanın kitabı defalarca başlayıp da bir türlü sonu göremediğim Sofi’nin Dünyası. Bu hafta kendime iki kitap bitirme hedefi koyuyorum ve biri kesinlikle bu olacak, size söz.

Sofi’nin Dünyası

15. yaşgününü kutlamaya hazırlanan Sofie, bir gün posta kutusunda “Kimsin” yazılı bir not bulur. Bu sorudan hareketle, bütün bir felsefe tarihinden sorulmuş soruları ve cevapları, sürükleyici bir roman kurgusu içinde anlatan Jostein Gaarder, Umberto Eco’nun “Gülün Adı”nda Ortaçağ teolojisini romanlaştırma gücünü bu kitabında felsefede gösteriyor.

Size Birkaç Sorum Var!

Kendi kullanıcı geri bildirimi anketinizi oluşturun