#EvdeKal – 43. Gün

#EvdeKal – 43. Gün

Bitmeyen Salı’dan herkese merhabalar. Geçtiğimiz hafta kendini gerçekleştiren bir teoriden ve bizim Salı’nın bitmediğine inanışımızdan bahsetmiştim. Umarım bu salı durumlar biraz farklı olur.

Dün yayınladığım yazının sonuna bir anket koymuştum. Vakit ayırıp cevaplayanlara çok teşekkür ederim, iyileştirmek için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım ve ara ara yapacağım anketlerle de sizlerin görüşlerini rica edeceğim.

Paylaştığım içeriklerin sayısının yeterliliğini sorduğum sorudan aldığım cevaba bakılırsa içerik sayılarını artırmam gerekiyor. Fakat seçtiğim içeriklerin belirli bir seviyenin üzerinde olmasına özen gösteriyorum. Buradaki içerik sayısını arttırmaya çalıştığımda bu seri benim için keyifli bir hobi olmaktan çıkabilir ve bunu pek istemiyorum.

Buna karşın burada daha fazla içerik olmasını ben de istiyorum. Aklıma gelen şey de bir sizden gelenler bölümü oluşturmak. Bu yazı serinin 13. yazısı ve ne yazık ki bugüne kadar sadece bir arkadaşım bunu da paylaşabilirsin diye bir şeyler yolladı. Dolayısıyla sizden gelenler kısmının pek sürdürülebilir olduğunu düşünmüyorum ama denemeye değer. Belki de yanılıyorumdur.

Anket sonrası yaptığım bir diğer çıkarım da yazı içerisinde tekrara düşmeler ya da yazım hataları olabildiği. Lütfen bu konuda gözünüze takılan tüm hata ve tekrarları bana iletin ki sizden sonra bu yazıyı okuyacak kişiye daha iyi bir içerik sunabilelim.

Umarım keyifli bir Salı olur.


Günün Videoları

Günün videoları bölümünün ilk konuğu Özgür Demirtaş. Özgür Hoca bu dönemi youtube’u hobi edinerek geçirenlerden. Bu paylaştığım video ile finansal okuryazarlığı ile adına bir eğitim serisine başladı. Bilenler, bilmeyenler ya da bilgisini tazelemek isteyenler için Özgür Hoca seviyesinde birinden ve oturduğu yerden ekonomi dersi almak bence fazlasıyla keyifli olacaktır.

İkinci video dün de ilk videosunu paylaştığım Sunay Akın’ın Mahya Işıkları serisinden. Osmanlı döneminde İstanbul’da yaşanan bir salgından ve salgınla mücadeleden bahsediyor. Şu günlerde dinlemeye değer.

Üçüncü video geçtiğimiz hafta dinlediğim webinarlardan birine ait. E-ticarette önemli firmalarda C level yöneticilik yapmış Cenk Angın‘ın gerek geçmiş deneyimleri gerekse bugün ve yarına değer yorumları dinlemeye değer.

Ve son video sponsorlu 🙂 Yaklaşık 6 aydır n11.com’da çalışıyorum ve sanırım çalıştığım şirketin içeriklerini öne çıkarmamda bir sorun olmaz. Evde kalma sürecinin henüz daha çok başlarındayken n11 instagram hesabından her güne özel bir etkinlik videosu paylaşmaya başladı. Bunların en yakın tarihli olanlarından biri de benim hali hazırda takip ettiğim Çilem Akar‘ındı. Çilem kendini eğitime adamış bir ingilizce öğretmeni. İngilizce öğrenme sürecinde çok önemli bir yardımcı olacağına eminim.


Günün Makaleleri

Bugün günün makalelerinde ilk sırayı The Guardian‘ın bir haberine vermek istiyorum. Dünya’nın pek çok farklı ülkesinden kadın liderlerin bu süreçteki başarıları üzerine güzel bir makale.

İkincisi paylaşacağım makale ise aslında makaleden çok bir haber. Pentagon tanımlanamayan bazı cisimlerin videolarını paylaştı. Videoların tarihleri oldukça eski ama bakalım ileride daha neler açıklayacaklar.

Üçüncü makale oldukça uzun ve okuması pek keyifli bir makale. Video izleme ve kitap okumanın temelde aynı dürtüden etkilendiğinden bahsediyor.

Ve son makale bir dönemler Afrika’da çalışmış birinin o zamanlar yaşadıklarını şimdiyle harmanlayıp anlattığı güzel bir yazı.

Are female leaders more successful at managing the coronavirus crisis?: https://www.theguardian.com/world/2020/apr/25/why-do-female-leaders-seem-to-be-more-successful-at-managing-the-coronavirus-crisis

Pentagon officially releases UFO videos: https://edition.cnn.com/2020/04/27/politics/pentagon-ufo-videos/index.html

Tanık Olma Güdüsü Üzerine: Youtube Seyretmenin ve Kitap Okumanın Şaşırtıcı Benzerliği: https://medium.com/t%C3%BCrkiye/tanik-olma-gudusu-uzerine-youtube-seyretmenin-ve-kitap-okumanin-sasirtici-benzerligi-8d084f0a382

Afrika’ya Hoş Geldiniz: https://medium.com/t%C3%BCrkiye/afrikaya-ho%C5%9Fgeldiniz-5fe217aef6c9