#EvdeKal – 44. Gün

#EvdeKal – 44. Gün

Evdeki 44. günden herkese merhabalar. Umarım her şey yolundadır.

Zaman kavramını ufak ufak kaybetmeye başladığımı hissediyorum. Günler birbirini çok hızlı kovalıyor ve daha ne oldu anlamadan haftalar geçiveriyor. İşte yine o şekilde bir haftayı neredeyse yarıladık.

Evlerde kaldığımız süre içerisinde internetin verimli kullanımı gittikçe önem arz etmeye başladı çünkü uçsuz bucaksız bir dünyanın içerisinde en iyisini yapabilmek de mümkün hiç bir şey yapamamak da. Bu nedenle de elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışırken karşıma çıkanları sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Günden güne daha çok fark eden, daha çok takip eden olmaya başlıyor ve hatta öneriler yapanlar da olmaya başladı. Örneğin düzenli takip ettiğim Mahfi Eğilmez hocanın hiçbir makalesine yer vermediğimi fark etmemi sağladı bir arkadaşım. Bu nedenle önerileriniz çok kıymetli. Lütfen aklınıza gelen her şeyi, önerebileceğiniz herkesi yazın 🙂

Keyifli günler.


Günün Videoları

Bugünün videolarını seçmek için oturup gezinmeye başladığımda karşıma çıkan videolardan ilki çok uzun zaman önce takip etmeye başladığım ama bir süredir de hiçbir videosunu izlemediğim Çay, Kahve, İnsan kanalının “Yazılıma Nereden Başlanır?” videosu oldu. 15 yazılımcıdan tavsiyelerle bu sürecin nasıl götürülebileceğini anlatmışlar. Evde kaldığımız bu günlerde yazılım öğrenmek sizce de iyi bir seçenek olmaz mı?

İkinci video geçtiğimiz günlerde bir araştırmasını da paylaştığım Twentify‘a ait. Mobil araştırmalardan ve etkilerinden derinlemesine bahsedilen bence başarılı bir içerik. Pazar araştırmaları nedir ve ne işe yarar diye düşünenler için güzel bir başlangıç olabilir.

Üçüncü video Doğan Cüceloğlu‘ndan. İnsan temeldeki özellik ve dürtülerini, bunlara uygun bir şekilde zamanı nasıl değerlendirebilirizi anlatıyor. Altının bilimsel olarak dolu olduğu için dinlemenizde fayda var.

Ve bu serinin vazgeçilmezi, Serdar Kılıç. Evlerde kalmışken doğadan bir şeyler görmek güzel olmaz mı sizce de? Ayrıca geçtiğimiz günlerde burada da yer verdiğim bir makaleye göre bu süreçte belgeseller insanları duygusal çöküntülerde koruyormuş, bu da aklınızda bulunsun.


Günün Makaleleri

Bugün günün makalesi sayısında bir artış var. Umarım beğenirsiniz hepsini.

Daha çok okumaya ve daha farklı konular araştırmaya başladıkça yepyeni bilgi kaynakları da keşfediyorum. İşte bunlardan bir tanesi Modern Bilgelik isimli blog oldu. İçerikleri güzel, takip etmenizi öneririm.

Açık ofisleri seviyor musunuz bilmiyorum ama ben pek sevdiğimi söyleyemeyeceğim. Her yerden gelen uğultu, sürekli hareketli bir şeyler bazen çok rahatsız edici olabiliyor. Belki de değişirler. Ne dersiniz?

Kontrollü bir korkunun aslında olumlu olacağına yönelik bir makale var ki sanırım bugünün favorisi o. Çünkü kendi hayatımda da bilinçsiz olarak uyguladığım bir şeydi bu.

Bu Kadar Dolar Basılıyor da Değeri Niçin Düşmüyor?: https://www.mahfiegilmez.com/2020/04/bu-kadar-dolar-baslyor-da-degeri-nicin.html

Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir | Epiktetos: https://www.modernbilgelik.com/post/epiktetos

Coronavirus May Finally Be the End of the Open-Plan Office: https://www.inc.com/jessica-stillman/at-least-maybe-coronavirus-will-finally-kill-open-plan-office.html?cid=sf01001

3 Ways Strong Leaders Can Support Work-From-Home Employees: https://www.entrepreneur.com/article/348218

‘Fear Hacking’ Is the New Positive Thinking: https://forge.medium.com/fear-hacking-is-the-new-positive-thinking-7019ec5dc4a5

Global Talent Trends 2020: https://business.linkedin.com/talent-solutions/recruiting-tips/global-talent-trends-2020