#EvdeKal – 45. Gün

#EvdeKal – 45. Gün

Bir perşembe gününden herkese merhabalar. Umarım iyisinizdir ve her şey yolundadır.

Günler birbiri ardına sıralanırken ve evdeki 45. günümdeyken son birkaç haftada yaşadığım şeyleri şöyle bir düşünüyorum da bir bakıyorum ki bu süreç bana ne kadar da çok şey katmış.

Bu yazı serisi benim bir başka hayalimin parçasıydı. Bunun için alınmış bir alan adım ve projelendirdiğim bir fikrim bile vardı ama bir türlü başlamak nasip olmamıştı. Fakat şimdilerde bunu yapıyorum ve belki de bundan ona geçiş yapacağım, kimbilir.

Bugün elimden geldiğince güzel içerikleri sizler için seçtim. Umarım seversiniz.


Günün Videoları

Bu blogun vazgeçilmezi haline gelenlerden biriyle başlıyorum, İnternet Ekipler Amiri Serdar Kuzuloğlu. Zihnimin kıvrımları serisinin çok severek takip ediyorum. Ortalama 1 saatlik sürelerde dolu dolu içeriğiyle hem vakti anlamlı geçirmenin hem de farklı bakış açıları elde etmenin muhteşem bir yolu.

Hikaye anlatıcılığı söz konusu olduğunda akla gelecek isimlerin en üst sıralarında yer alır şüphesiz Sunay Akın. Onun Ramazan ayı için hazırladığı ve her gün birbirinden farklı, birbirinden güzel hikayeleri anlattığı Mahya Işıkları serisini de çok severek takip etmeye başladım. Hayalleri için çabalayan birinin hikayesini de sizlerle paylaşmak istedim.

Keşke daha çok anlayabilsek dediğimiz insanlar var ya hepimizin, işte onlardan biri Mevlana. Hayata bakış açısı, öğütleri, yaşam biçimiyle belki de bize anlatmaya çalıştığı şeylerin kırıntılarını bile almaya çalışsak hayatlarımızda köklü değişimler yapacağız. Klinik psikolog Beyhan Budak ondan almamız gereken 8 hayat dersini sıralıyor üçüncü videoda.

Evlerdeyiz, zaman zaman sıkılıyoruz ve zaman zaman da yolumuzu kaybediyoruz. Bu dönemlerde belki de farklı bir şey öğrenmeliyiz? Ben de dördüncü videoda sizi dijital pazarlama ile tanıştırmak istiyorum.


Günün Makaleleri

Matematik yüzyıllardır insanların kafalarında sorular oluşturan, sürekli çözülmesi gereken ve istenen bir denklemdi, hala da öyle devam ediyor. Sizinle paylaşmak istediğim ilk yazı işte bu anlaşılmaya çalışılan konulardan biriyle alakalı, Asal Sayılar.

Korona’yı ilk yaşayan, ilk önlemleri alan ve haliyle sonuçları ilk gören ülke Çin. Online eğitime geçişin Çin’in kırsalı ile kentleri arasındaki eğitim seviyesi farkı üzerine hazırlanmış bir makale ikinci makalemiz. Bu durum ilk kez Çin’de tespit ediliyor fakat ne yazık ki tüm dünya’da aynı sonuçlar ortaya çıkacak.

Why should we care about prime numbers?: https://mashable.com/article/why-should-we-care-about-prime-numbers

Online classes exacerbate China’s rural-urban education gap:https://www.ft.com/content/18455abf-d683-48f1-a6ed-b97bf3fc162e?list=intlhomepage

Söz Çemberi: https://medium.com/t%C3%BCrkiye/s%C3%B6z-%C3%A7emberi-e29bf1717db4