#EvdeKal – 49. Gün

#EvdeKal – 49. Gün

Herkese merhabalar, yeni bir haftaya yeni umutlarla başlıyoruz. Umarım bu hafta öncekilerden daha iyi ve daha eğlenceli geçer.

Hepimiz hayata bir takım hayaller için geliyoruz. Bizi hayata bağlayan da bize savaşma gücü veren de bunlar oluyor. İşte benim bu hayalim bir karavan sahibi olmak.

Oturup karavanla önümdeki engellere baktıkça bazen gözümde büyüyor, hatta çok büyüyor gitmem gereken o yol bazense bir gün bunu yapacağımı ve o karavanı alacağımı biliyorum.

Geçtiğimiz 48 günlük ev deneyimim bana ufak bir karavan simülasyonu oldu açıkçası. Hep istediğim o karavana atlayıp hafta sonları dağlara gitme, sessizliğin sesini dinleme isteğim kendi evime geldi.

Bu süreçte şunu fark ettim ki karavanıma atlayıp haftalarca insanlardan uzakta yapamazmışım, insan insana muhtaçmış. Öğrendim ki insan kendiyle çok fazla vakit geçirince kendini daha çok sevmeye başlıyor, kendine yaptığı acımasız eleştirilerin yerini daha çok şefkat alıyormuş ve yine öğrendim ki İstanbul sessiz olunca çok daha güzelmiş.

Artık karavan hayallerim bundan iki ay öncesine göre ayaklarını daha sağlam basıyor yere. Bu süreç sonrasında belki artık ofislerden çalışmak zorunda kalmayız ve işte o zaman kesin bir karavan alıp karış karış gezmeye başlarım diyorum kendi kendime. Kim bilir belki de gerçek olur? Ne dersiniz?

Şimdiden hepinize hayallerinizi daha derinden keşfedebileceğiniz bir hafta diliyorum. Keyifli okumalar.


Günün Videoları

Pazartesi videolarının bir klasiğiyle başlıyoruz haftaya, Barış Özcan. Bu hafta komedi dizilerindeki kahkaha efektlerini incelerken benim severek izlediğim fakat kayda alınırken farklı bir teknik kullanıldığını bilmediğim dizilerdeki kahkahalardan bahsediyor.

Günün ikinci videosu finansal okuryazarlık konusunu youtube kanalında bir ders gibi işlemeye başlayan Özgür Demirtaş‘a ait. Bu videosunda Tahvil, bono ve eurobond gibi kavramları açıklıyor.

Günün üçüncü videosu instagram’da gezinirken denk geldiğim bir karavana ait. Yukarıda karavan hayallerimden bahsetmiştim. Bu hayallerim sebebiyle sıkça ikinci el karavan ilanlarına bakar, karavana dönüşebilecek araçları inceler ya da karavan yapan veya karavanı olanların paylaşımlarını incelerim. Bu karavan da sevdiklerimden bir oldu. Olur da ilginizi çekerse diye sizinle de paylaşmak istedim.

Günün dördüncü videosu hem bu serinin en kıymetli destekçilerinden olan hem de çok sevdiğim ve kendinden çok şey öğrendiğim arkadaşım Sena Merter Dereli‘ye ait. Sena Cuma günü Veri Bilimi Okulu’nun youtube hesabından bir canlı yayın yaptı ve Müşteri Analitiği’nde Veri Bilimi‘nden bahsetti. Eğer ilginiz varsa dinlemenizi tavsiye ederim.


Günün Makaleleri

Bugünün makalelerini seçerken geçtiğimiz haftalara göre daha çok zorlandım. Hayatımızı çepeçevre sarmaya başlayan algoritmalar benim erişmek istediğim içerikleri daha fazla anlamış ve bence daha güzel içerikler vermeye başlamıştı. Tabii ki bu Medium için geçerli.

Diğer kaynaklardan da bazı makaleler gözüme takıldı, paylaşmayı düşündüm ama onları önce bir düzenleme ve organize etme çabasında olduğum için bir süre bekletme kararı aldım. Bu süreçte aktif bir şekilde Pocket kullanmaya başladım. Tavsiyemdir, hele ki birden fazla cihaz kullanıyorsanız. Örneğin ben 4 farklı cihazda makale okuyorum. Bu da ister istemez yönetmesi çok zor bir sürece dönüşüyor.

Gelelim bugünün makalelerine. Geçtiğimiz haftalarda birinci versiyonunu yayınladığım Habitus’un Koronavirüs Algı Araştırması Raporu‘nun ikinci versiyonu yayınlandı geçtiğimiz hafta. Açıkçası okuduktan sonra raporda kendimden çok şey gördüğüm gibi acaba ben de böyle mi yapıyorum/düşünüyorum diye sorguladığım çokça şeyle de karşılaştım. Bu nedenle mutlaka incelemenizi tavsiye ederim.

Steve Jobs‘ın bir pazarlama dehası olduğu yadsınamaz bir gerçek. Bir ürün değil bir atmosfer, bir deneyim satan Apple’ın temel stratejisine yönelik güzel bir makaleyi paylaşıyorum sizinle ikinci sırada.

Günün üçüncü makalesi daha verimli çalışmak isteyenler için geliyor. Pomodoro çok eski ve başarılı bir teknik. Farklı sürelerde kendinize adapte edebileceğiniz, hem motivasyonunuzu dinç tutacak hem de daha dedike çalışma anları yaratabileceğiniz güzel bir alışkanlık olabilir. Ben de deniyorum fakat ne kadar başarılı olduğum tartışılır.

Günün dördüncü makalesi aslında biraz karmaşık bir konuda. Bir yandan herkesin evde geçirdiği vakti değerlendirmeye çalışıp ekmek yapmasına kadar giden bir süreç, diğer yandan da bu sürecin bir üretkenlik yarışması olmadığını eleştiren bir bakış açısı. Açıkçası iki tarafında kendince doğru ve yanlışları var. Bence hazır evdeyken, hazır daha çok vakit varken insan yapabildiğini yapmalı ve evet paylaşmak onu motive ediyorsa paylaşmalı. İşte paylaşacağım bu makale de bu konuya “Tembellik Pazarlaması” gözünden bakıyor.

Evde çalışmaya başladığımızdan beri mesai ve özel hayat kavramı bir çoğumuzda birbirine karışmış durumda. İş ne zaman bitiyor ya da ne zaman başlıyor artık pek farkına varmıyoruz hafta içinde. Belki de günün kapanışını yaparken 5 dakikalık bir rutinle en azından günün kalanını daha rahat geçirmek mümkündür. Ne dersiniz?

Koronavirüs Algı Araştırması Raporu v.02: http://habitussosyaletki.org/koronavirus-arastirma-02/

The Greatest Marketing Lesson Steve Jobs Ever Taught: https://medium.com/better-marketing/the-greatest-marketing-lesson-steve-jobs-ever-taught-88fad75bb61

pomodoro tekniği ile çalışma performansımı nasıl 2 katına çıkardım?: https://medium.com/@smoshka/pomodoro-tekni%C4%9Fi-ile-%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fma-performans%C4%B1m%C4%B1-nas%C4%B1l-artt%C4%B1rd%C4%B1m-3f194dd227a7

COVID’in Kazananı Belli Oldu: Tembellik Pazarlaması: https://medium.com/t%C3%BCrkiye/covidin-kazanan%C4%B1-belli-oldu-tembellik-pazarlamas%C4%B1-b3b3c1dbd9ac

The 5-Minute ‘Shutdown Routine’ That Can Improve Your Entire Day: https://forge.medium.com/the-5-minute-shutdown-routine-that-can-improve-your-entire-day-f37df606d449


Günün Webinarları

Günün ilk webinarı benim de iki kez düzenlediği webinarlara katılma fırsatı bulduğum Nesrin Fırata ait. Aslına bakarsanız o webinarlarına kahveli sohbetler diyor. Biz de öyle analım. Bugün kahveli sohbetlerde konu “İngilizce’ye Fransız Kalmak.

Bu akşam saat 22:00’da Zoom üzerinden yapılacak kahveli sohbetlere kayıt olmak için: https://nesrin.vedubox.net/pages/public-meeting/336264

Sözüne kıymet verdiğim bir arkadaşımın tavsiyesiyle bir süredir takip ettiğim ama herhangi bir eğitimine henüz katılma fırsatı bulamadığım Hülya Mutlu‘nun da aynı saatte “Duygusal Zeka” konulu bir eğitimi var.

O da zoom üzerinden düzenlenecek ve kayıt adresi hemen şurada: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZIsd-ivqjspHNLeO6EdLycXKHj486K2ZeLr

Doğruyu söylemek gerekirse ben iki arada bir derede kaldım. İkisi de çok ilgimi çeken konular. Gün içinde düşünüp karar vermeye çalışacağım.


Haftanın Kitabı

EvdeKal serisini hazırlarken çok fazla youtube kanalı keşfettim ama bunların en zirve noktalarında yer alanlardan biri kesinlikle AçıkBeyin.

Kanalın yeni videolarından birinin ana sayfama düştüğünü fark edince hemen izledim çünkü bir kitap öneri videosuydu ve kıymet verdiğim bir ekip tarafından yapılıyordu.

İzlediğim video sonrasında kitabı okuma kararı aldım. Umarım bu hafta bitirebilirim. Elbette sizlere de hem bu videoyu hem de kitabı tavsiye etmek istedim.