#EvdeKal – 50. Gün

#EvdeKal – 50. Gün

Bitmeyen Salı’dan ve kendini gerçekleştiren kehanetten herkese merhabalar, umarım her şey yolundadır.

Bu yazı dizisi benim için bir nevi kaptanın seyir defterine dönüştü. Belki de sizi yazılara “kaptanın seyir defteri, gün 50” diye başlamalıyım, ne dersiniz?

Kaptanın seyir defteri ya da benim nacizane EvdeKal serimde günler ilerlemeye devam ettikçe seriyi benim kadar sahiplenen, beni devam etmem konusunda yüreklendiren insanlara teşekkür ederek başlamak istiyorum.

Bu süreçte kimi arkadaşlarım bana içerik önerileri atıyor, kimi arkadaşlarım yaptığım yazım ve imla hatalarını düzeltmem için beni uyarıyor ve kimi arkadaşlarımsa bu yazıları beğenip paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasını sağlıyor. Hatta dün severek takip ettiğim ama tanışma fırsatını yakalayamadığım birkaç kişiye denk gelen yazım ve çabam hoşlarına gittiği için onlarla tanışma, onların övgülerini alma fırsatı buldum ki bence çok güzeldi.

Tabii günler geçtikçe bu evde kalma sürecine olduğu gibi ben de bu yazıları hazırlamaya alışmaya başladım. Her akşam saat 10’dan sonra odama çekiliyor, okumalarımı yapmaya başlıyor seçtiğim makaleleri ekliyorum. Video tarafında ise işler biraz daha farklı. Onları kimi zaman gün içinde, kimi zaman da hafta sonundan izleyip stokluyorum. Bu da süreci daha iyi götürmemde bana büyük ölçüde destek oluyor.

Yeni içerikler keşfetme çabamda ise daha önceleri de sıkça bahsettiğim gibi algoritmalar hayatımı kolaylaştırıyor. Ama peki ya tam olarak öyle değilse? Beni sadece kendi düşünce sistemim içinde döndürüp duruyor ve ufkumu açmak yerine bana kendi kuyruğumu kovalatıyorsa? İşte o da başlı başına bir yazı konusu. Belki bu seriden bağımsız onunla ilgili düşüncelerimi yazarım birgün.

Bu blogta sizler benim dünyaya bakışımın filtreden geçirilmiş bir halini görüyorsunuz. Sevdiğim makaleleri, kitapları, videoları.. Peki ya penceremin dışındaki dünyada neler oluyor? İşte bu noktada da hep dile getirdiğim gibi sizlerden destek rica ediyorum. Lütfen benimle bu içerikleri bir şekilde paylaşın.

Umarım gününüz keyifli, huzurlu ve sağlıklı geçer.


Günün Videoları

YGA benim için bir çok özel bir anlam ifade ediyor. 3 kere başvurdum sadece ikinci başvurumda zirveye davet alabildim. Sonraki aşamalara geçemedim bile. Ama yaptıkları seçimin zamanı ve benim o başvurulardaki durumumu göz önüne alınca saygım daha çok artıyor, çünkü doğru zamanlarda reddettiler.

Gittiğim tek zirve beni fazlasıyla etkilemişti. Özellikle bir motto ki hala hayatımın temellerinde çok sağlam yeri var: Diyordu ki “Hayat bir kitapla, bir seminerle değişmiyor. Hayat, hayatınıza giren doğru kişilerle değişiyor.” İşte bu mottonun, bu projenin fikir babası Sinan Yaman’la YGA hakkında bir sohbeti paylaşmak istiyorum bugün sizlerle.

Bu seriyi ucundan kıyısından takip etme fırsatı bulduysanız pazar araştırmalarına karşı bir hassasiyetim olduğunu, okumayı ve paylaşmayı sevdiğimi fark etmişsinizdir. Dolayısıyla ikinci video elbette pazar araştırmalarının Türkiye’deki bence bir numarası Bekir Ağırdır‘ın ve Evren Balta‘nın öngörüleri ve içinden geçtiğimiz süreci analizleriyle ilgili.

Üçüncü video ise zaman zaman mizahı tatlı sert bir şekilde kullanıp toplumsal eleştiriler yapan Güldür Güldür‘e ait. Savunduğumuz şeyi bilmeden ve ayakları yere basmadan savunmalarımıza, fanatikliğimize bir gönderme olan bu skeci izlemenizi tavsiye ederim. Çünkü içinde hepimizden bir parça bulacaksınız.

Son video çok tarzım olmayan bir video. Spora ev arkadaşının zoruyla giden, yemek yerken mutlu olan ben taktir edersiniz ki evde kaldığım bu süreç içerisinde alınmaması gereken kilolar aldım. Şimdi bir de Ramazan sebebiyle yeme alışkanlıklarım iyice değişince durum iyice karmaşıklaştı. Tam acaba evde spora mı başlasam, yediklerime mi dikkat etsem sorularını soruyordum ki Beyza’nın youtube’a başladığını gördüm, en azından bildiğim bir kaynaktan bilgi almanın güveniyle kendime ufak bir yol haritası hazırlayabilirim dedim. Tabii ki bunu sizinle paylaşmayı da ihmal etmiyorum. Beyza Ebebek’in Beslenme ve Diyet Uzmanı. Takip etmenizi ve önerilerini dinlemenizi tavsiye ederim.


Günün Makaleleri

Bugün yine mümkün olduğunca geniş bir perspektiften içerikler paylaşmaya çalışıyorum sizlerle. Umarım hepsini seversiniz. Tabii bu sefer bu makalelerle ilgili yorumu size bırakıyorum. Eğer herhangi birini okuduysanız aşağıya bir yorum bırakmayı unutmayın.

Haddini Aş Hikayeleri 40: Johann Wolfgang Von Goethe: https://boraozkent.com/2020/05/02/haddini-as-hikayeleri-40-johann-wolfgang-von-goethe

6 Exercise to Improve Your Public Speaking Skills: https://mikethompsonblog.com/how-to-improve-public-speaking-skills-6-exercises-warren-buffett-michael-thompson-blog

How to Overcome Burnout Without a Netflix Marathon: https://www.entrepreneur.com/article/348340

Yaratıcılığın Önündeki Engeli Kaldırmak: İçgüdü Endeksi: https://medium.com/t%C3%BCrkiye/yarat%C4%B1c%C4%B1l%C4%B1%C4%9F%C4%B1n-%C3%B6n%C3%BCndeki-engeli-kald%C4%B1rmak-i%C3%A7g%C3%BCd%C3%BC-endeksi-d03f23d9f7fb

Daha İyi Bir Hayat İçin 68 Tavsiye: https://medium.com/t%C3%BCrkiye/daha-i%CC%87yi-bir-hayat-i%CC%87%C3%A7in-68-tavsiye-c38b0975de4b


Günün Webinarları

Dün iki tane webinar paylaşmıştım ve gayet güzel geri dönüşler alınca sanırım bu başlığa da biraz emek harcamam gerekiyor dedim kendime. Linkedin’de ya da platformlarda dağınık bir şekilde görüyoruz hepimiz ve ne yazık ki kaçırıyoruz bir çoğunu.

En azından böyle ufak bir liste olsun elimizin altında.

Saat 16:00 Olağan Dışı Dönemlerde Çalışan ve Müşteri Deneyimi Yönetimi: https://web.pisano.co/web_feedback?node_id=40921674-2477-440b-84b6-8da509e50e7d

Saat 16:00 DigitalTalksFinansal Teknolojilerin Geleceği https://www.eventbrite.com/e/digitaltalks-ilkbahar20-i-hafta-tickets-103787497198

Saat 17:00 DigitalTalksDönüşüm Hızlanacak https://www.eventbrite.com/e/digitaltalks-ilkbahar20-i-hafta-tickets-103787497198

Saat 21:00 “Eğitimde Dönüşüm” #7 – Gamze Nurluoğlu: https://www.youtube.com/watch?v=VXIMUFSVy94

Saat 22:00 İşe Alımda Kişilik Profilleri Analizi – Sinem Işık: https://www.instagram.com/sinemikcafe/