#EvdeKal – 51. Gün

#EvdeKal – 51. Gün

Zaman çok hızlı akıp gidiyor. Öyle ki bugün çarşamba, haftanın yine ortasına geldik ve evdeki 51. günümdeyiz. Bende her şey olunda. Umarım sizler de iyisinizdir ve her şey yolundadur.

Bu blogta ilk yazı 6 Nisan 2016′da yayınlandı. O günden bugüne de aramızda inişli çıkışlı bir ilişki süregeldi. Zaman zaman geldim, yazdım, planlar yaptım zaman zamansa haftalar boyunca ziyaret bile etmedim. Bu süreçte hayat enerjim olacağını ve bir şeyler üretmek için beni her seferinde biraz daha motive edeceğini hiç tahmin etmezdim.

Yazı yazmaya kendimi bildim bileli düşkünüm. Fikirlerim olmasına, o fikirleri insanlarla paylaşmaya bayılıyorum. Küçük yaşlarda çok fazla konuda fikrim vardı ve haliyle çok fazla konuda yorumum. Fakat zaman geçtikçe ve fikir sayım arttıkça yorum sayım azalmaya başladı. Son bir buçuk yılda ise bir fikri ortaya atmadan önce enine boyuna düşünmeye başladım.

Bu enine boyuna düşünmeler bazen polyanacılık, bazense gereksiz ve yanlış insanlarla empati yapmak olarak eleştirildi. Peki empati denen şey temelde bize göre yanlış insanları anlamaya çalışmak değil mi zaten?

Bu seride içerikler paylaşırken de empati yaparak paylaşımlar yapmaya çalışıyorum. Bir takım inanmışlıklarım ve aidiyetlerim var, geçmişte bunlarda çok serttim ama şimdi bu inanmışlık ve aidiyetlerimin başkalarının kalbini kırmasını istemiyorum bu yüzden de seçtiğim içeriklerde mümkün olduğunca genele hitap etmeye çalışıyorum. Bir görüşü paylaşıyorsam ve ardından onun aksi yönde bir şey okuyup da onun haklı yanlarını da yakalayabiliyorsam onu da paylaşmaya çalışıyorum. Çünkü içinde kırmak istediğim şeyler var ve hepimiz yapmalıyız.

Hayat bir futbol oyunu değil. Bir tarafta başladık diye tüm oyun bir tarafta olmamız gerekmiyor ya da futbol maçı izlemeyi seviyoruz diye bir taraf tutmamız.

Kendi hayatlarımızdaki inanmışlık ve inandırılmışlıkları gözden geçirdiğimiz, empati yapabildiğimiz keyifli bir gün olması dileğiyle.


Günün Videoları

Bugün yine birbirinden güzel videolarla sizlerleyim. Sanırım bugüne kadar hazırladığım günlük listeler içinde beni en çok tatmin eden bu oldu. Gelelim videolara 🙂

Bugünün ilk konuğu doğru zamanda doğru yerde olduklarına inandığım, tanıyıp kullanmamız gereken bir uygulamanın kuruluş hikayesi ve sistematiği. Deliveri artık hayatımızın önemli bir parçası haline gelen market uygulamalarında ürün bazlı fiyat ve teslimat süresi karşılaştırması yapan bir bir uygulama. Şirketin kurucu ortaklarından Çiğdem Öztabak süreci ve çalışma sistemlerini anlatıyor.

Günün ikinci videosunda Haluk Tatar var.Haluk hocanın kanalındaki envai çeşit bilgi beni boğduğu için bir süre önce takipten çıkmıştım ama dün tam da bu kitaplar neden bitmiyor dediğim anda bir hızlı okuma videosuyla karşıma çıktı. Yoksa bu google zihnimizi de mi okumaya başladı?

Üçüncü video belgesel tadında. Anadolu’daki Türk Evleri‘ni ve bu evlerin mimari yapılarını kültürel temeller üzerinden anlatıyor. İzlemeye değer.

Dördüncü video Karanlık Enerji ile ilgili. Hangimiz anlayamadığımız, çok gizemli olan ve hayal gücümüzü zorlayan şeyleri sevmiyoruz ki? Birkaç yıl önce tam da bu düşünceyle bir Hawking kitabına başlamıştım. Kitapta yer alan ve tam bilmediğim şeyleri araştırıp öğreneyim ve öğrendikçe ilerleyeyim derken önsözü 4 günde anca bitirince bu tarz konular benim ilgimi eskisinden daha çok çekmeye başladı.

Ve son video biraz kafa dağıtıp yeniden doğaya döneceğimiz günlerin hayalini kuralım diye. Karavan hayali olan, doğayı çok seven bir insan olarak hayatım boyunca hiç kamp yapmadım. Üstelik çocukluğumun geçtiği Ardahan’da da doğaya karışmaktan nefret ederdim. Sanırım çocukluğa özlem bu bende başlayan doğa aşkı. O yüzden kendime söz şu işler bir bitsin direkt kamp 🙂


Günün Makaleleri

Daha çok şey okumakla ve daha güzel içerikler seçmekle uğraşırken kitap okuma noktasında eksik kalmaya başladım. Evet her hafta bir kitap bitirmeye çalışıyorum ama bunları bu yazıları yazmadığım cuma ve cumartesi akşamlarına ve koca bir pazar gününe yayınca ya aşırı yükleme oluyor ya da bazen sıkılıyorum.

İşte bu nedenle bugün seçtiğim makaleler biraz okumak üzerine, biraz yazmak ve birazda düşünmek.

How to Read More Books: https://forge.medium.com/how-to-read-more-books-6f0721927f9b

If You Learn to Write, You Can Change Your Life.: https://medium.com/swlh/if-you-learn-to-write-you-can-change-your-life-d0df747e02c8

Walden – Ormanda Yaşam | Henry David Thoreau: https://www.modernbilgelik.com/post/walden

Gelin Biraz Düşünelim!:https://medium.com/t%C3%BCrkiye/gelin-biraz-d%C3%BC%C5%9F%C3%BCnelim-a137f791c6e7


Günün Webinarları

Bugün MediaCat’in “Evden Manzaralar” webinarından Rabia Altunay’ın “Kişisel Marka In” webinarına birbirinden güzel webinarlar bizi bekliyor.

15:00 MediaCat – Evden Manzaralar: https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_VvtZGV6nReKiheShV1WqFw17:00 Pandemi Sırasında ve Sonrasında Sanat: https://www.youtube.com/user/MarmaraTV/

20:30 Kişisel Marka In: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZUtc–oqzosGtK_Fm_oAy57Zo37Mr3Gif_8

22:00 Organik Tarım” , “20 Liraya Bir Çiftlik Nasıl Kurulur”: https://nesrin.vedubox.net/pages/public-meeting/336502