#EvdeKal – 63. Gün

#EvdeKal – 63. Gün

Herkese keyifli bir haftadan, güzel bir pazartesiden merhabalar.

Geçtiğimiz hafta #EvdeKal serisine biraz ara verdim. Bu arada kendimi okumak için sabırsızlandığım bazı kitaplara verdim. Ne yazık ki hızlı okuma konusunda başarılı olmadığım için, en azından son bir senede, kitapları bitirmem uzun sürüyor ve çok daha farklı kitaplara bir türlü başlayamıyorum. Bu nedenle de bazen kendime bu tarz kitap okuma haftaları yaratıp tüm vaktimi kitaplara ayırıyorum. O haftalar bittiğinde de inanılmaz derecede eğlenmiş oluyorum. Amacım bu haftaları daha sık yapabilmek ve normal zamanda da daha efektif ve verimli kitap okuyabilmek.

Bir süredir takip etmeyi bıraktığım korona virüs tabloları geçtiğimiz hafta daha çok dikkatimi çekmeye başladı. Hayatları normalleştirme planları devreye alınmaya başladığı dönem itibariyle vaka sayıları artmaya başladı ve bu durum da acaba bu süreç daha nasıl devam edecek dedirtmiyor değil. Umarım bir an önce çözümlenen, rahatça dışarı çıkabildiğimiz ama evlerimizden çalışmaya da sıcak bakılan dönemlere hızlıca geçebiliriz.

Umarım mutlu, sağlıklı ve eğlenceli bir hafta olur. Şimdiden keyifli okumalar


Günün Videoları

Günün videolarını seçerken geçtiğimiz hafta neredeyse hiç yeni bir şey izlemediğimi keşfettim. Kocaman bir haftaya sıkıştırılmış bu birkaç videoyu o nedenle sizinle paylaşmak istiyorum.

Bunlar hemen hiçbir şey izlemediğim bir haftada gözüme çarpıp izlediğim sadece birkaç video.

Elbette Barış Özcan’ı artık hemen hepimiz biliyoruz. Çabasını da, ilerleyişini de çoğumuz severek takip ediyoruz. Her seferinde daha farklı bir konuyla karşımıza çıktığı, aslen bir pazarlamacı olduğu için de bu farklı ve ilginç konuları bize daha güzel sunduğu için de izlemekten keyif alıyoruz. Yani en azından ben öyleyim. Bu nedenle de blogumun vazgeçilmezlerinden biri.

Günün ikinci videosu kara deliklerle ilgili. Evrenle ilgili bilmediğimiz o kadar çok şey var ki. Her geçen bildiğimiz şeylerin sayısının artmasına rağmen bilmediklerimiz daha büyük bir ivme ile artıyor. Her bilinmeyen yeni bir bilinmeyen, her bilinen yepyeni onlarca bilinmeyen açıyor. Belki de bir sonu yoktur bunların. Kim bilir?

Hikmet Anıl Öztekin’i özellikle minimal yaşam felsefesi sebebiyle takip ediyorum. Bununla ilgili başlattığı seriyi izlemenizi tavsiye ederim. Elbette bunun yanı sıra birbirinden farklı bakış açıları sunmak için çaba harcayan insanlardan biri ve çok güzel içerikler üretiyor. Bu nedenle videolarını gördüğümde genellikle izliyorum.

Ve günün son videosu Kına Demirel’den, Zamanın Kıymetini Bilmek. Aslına bakarsanız daha başlıkta bile çok fazla şey anlatıyor insana. Peki zamanın kıymetini biliyor muyuz dersiniz?


Günün Makaleleri

YouTube Reklam Modelleri: https://www.linkedin.com/pulse/youtube-reklam-modelleri-ezgi-%25C3%25A7etiner/?trackingId=7EWXQwZ9S%2FOs9wCbnZAI%2BA%3D%3D

10 Things I Learned From Seth Godin: https://medium.com/the-ascent/10-things-i-learned-from-seth-godin-4cd931273f9e

Cahil Cesareti Sendromu: https://nbeyin.com.tr/cahil-cesareti-sendromu/

To Learn Faster And Retain More, Remember to Repeat: https://medium.com/mind-cafe/how-to-retain-and-remember-more-of-anything-youll-ever-learn-768c31be131d


Günün Tavsiyesi

Birkaç sene önce endüstri mühendisliği öğrencilerini bir araya getiren bir platformda görev alıyorken ekibe katılan bir arkadaşla düşünceleri üzerine sohbet etmeye başladık.

Bu arkadaşın o dönemlerde 3’ün üzerinde ortalaması vardı ama bir şeylerin eksik olduğunu düşünüyordu. Sohbet ettiğimiz sıralarda yeni çabalara giriştiğini, o platforma o yüzden katıldığını ve kendi alanını keşfetmeye çalıştığını anlatmıştı. Ben de nacizane önerilerimi aktarmıştım ve sağolsun bilerek ya da bilmeyerek bir kısmını dinlediğini gördüm zamanla.

Üniversite’de okuduğu süreç içerisinde bir çok projede yer aldı, part-time çalıştı, ödüller aldı ve şimdi de geleceğin liderlerinden biri olmaya aday ve inanıyorum ki çok başarılı olacak.

Dilek bu süreçte yaşadıklarını bir podcastte anlatmaya başladı ve hayata dört elle sarılan bu kıymetli arkadaşımın hikayesini dinlemenizi istediğim için sizlerle paylaşmak istedim. Umarım Dilek hepimize verdiği savaşla örnek olur.