#EvdeKal – 77. Gün

#EvdeKal – 77. Gün

Keyifli olmasını dilediğim bir pazartesi gününden herkese merhabalar. Umarım keyifli bir haftaya başlamışsınızdır ve bu hafta her şey gönlünüzce olur.

Bir alışkanlık oluşturmaya çalışırken istikrarı yakalamak ve ardından sürdürmek çok kıymetlidir diye pek çok yerde okumuşuzdur hepimiz. Kendi deneyimlerimle de gördüm ki o istikrarı sürdürmek çok kıymetli. Ne yazık ki ben verdiğim bir günlük bir aradan sonra dağıldım ve toparlamayamadım.

Bugün itibariyle hayatlarımız normalleşmeye başlıyor. Birçok işletme açılacak, hayata hareket gelecek ve belki de günden güne bu yaşadıklarımızı unutacağız. Şimdilik ben bir süre daha evdeyim. Bu süreçte sizlerle elimden geldiğince birçok şeyi paylaşmaya çalışacağım.

Normale mi dönüyoruz yoksa yeni normallere mi geçiş yapıyoruz açıkçası onu bilemiyorum zira biz insanoğlu yeniliklerden çok fazla hoşlanmıyoruz. Zorunlu haller dışında önce direniyor, sonraları alışmayı düşünüyoruz Peki sizce bu süreç de böyle olacak mı? Yoksa tersine korona başladığı dönemdeki gibi hızlıca yeni normallere geçip önlemlerimizi en üst düzeyde mi tutacağız bilemiyorum. Açıkçası bunu zaman gösterecek.

Bugün evdeki 77. günüm. Bu süreçte hayatıma birçok açıdan eleştirel gözle baktım, kendimi sorguladım ve yeni şeyler öğrendim. Bence insan yaptığı doğruları ve yanlışları bilmeden aşama kaydetmiş sayılmıyor. Dolayısıyla umarım ki yanlışlarımı doğru tespit etmiş ve gerekli dersleri çıkartmışımdır.

Ayrıca geçtiğimiz hafta ilk kez mesleğimi anlattığım bir etkinlik içerisinde bulundum. Umarım yeterince faydalı olmuşumdur çünkü bu etkinlik bana gerek hazırlık süreciyle gerekse sunum sırasında çok faydalı oldu.

Bu seriye gelen desteğe de tekrar teşekkür etmek istiyorum. Bir süredir yazamıyordum ama o kadar çok insan bana seriden keyif aldığını söyledi ki artık dönmem gerektiğini hissettim. Umarım bu serinin devamı da faydalı olur.


Günün Videoları

Evidea’da geçirdiğim vakti hep çok sevdim. Stajyer olarak başladım ve sonra kariyerimin ilk şirketi oldu. Bir ara gittim sonra geri geldim derken kısacık kariyerimin en geniş alanını kapladı. Çok sevmemin sebebi ise içerideki ruhtu. Ve tabii ki bir girişimciyle direkt çalışabiliyor olmanın bana kattıklarını hiç gözardı edemem. Dolayısıyla günün ilk videosu eski patronlarımdan Timur Tandoğar’a ait. Üzerimde en çok emeği olan insanlardan biri hatta belki de en çok emeği olan insan ise diğer patronum Tuğberk Keselioğlu‘dur. O nedenle Evidea ve hikayesini çok seviyorum.

Günün ikinci videosu bir facianın hikayesini anlatıyor. Hemen hepimizin bildiği, zaman zaman üzerek yad ettiği Hiroşima. Dünya üzerindeki sistem çok güçlendiğinizde sizi durduracak şekilde dizayn edilmiş. Yani sizin güçlendiğiniz an da birileri bundan rahatsız oluyor ve bir güç savaşı çıkıyor. O savaşın sonu da ne yazık ki hiçbir taraf için iyi hatırlanmıyor.

Günün üçüncü videosu çok severek takip ettiğim Diamond Tema kanalına ait bir video. Dünya’nın pek çok mitolojisini öğrenmek için okunması gereken kitapları, bu kitapların ve mitolojilerin hangi sırayla bitirilmesi gerektiğini anlatan bu videoyu eğer mitolojiye ilginiz varsa tavsiye ederim.

Günün son videosunda ise kendime torpil yaptım. İlk kez mesleğimi anlattığımdan bahsetmiştim yukarıda. İşte bu video da o webinardan. Ne yazık ki kamera ile verdiğimiz çetin savaşları kaybetmiş olsakta sese hükmetmeyi başardık. Eğer ilginizi çeken bir konu ise tavsiye eder ve ardından da yorumlarınızı rica ederim çünkü bu konuda kendimi geliştirmeyi çok istiyorum.


Günün Makaleleri

Günün makalelerini seçmeye çalışırken çok zorlandım bugün. Bir süredir çok kitap okumama rağmen neredeyse hiç makale okumamış olmam iyi seçimler yapmamı zorladı. Bu nedenle Türkçe makale koyamadım. Yakından takip ettiğim kıymetli bloggerları ne yazık ki son birkaç haftada takip edemedim ama yarın itibariyle hepsi burada yerlerini alacak.

How To Read 100 Pages A Day: https://medium.com/mind-cafe/how-to-read-100-pages-a-day-370527742453

4 Things Good Listeners Don’t Do: https://medium.com/personal-growth/4-things-good-listeners-dont-do-b9c510584242

9 Habits to Increase Your Energy: https://medium.com/swlh/9-habits-to-increase-your-energy-69d65265beaa