Firmalar Kaliteyi Neden Koruyamıyor?

Firmalar Kaliteyi Neden Koruyamıyor?

Sıklıkla kullandığım ve geçmişte hayli memnun olduğum otobüs firmasının ne yazık ki son bir sene içerisinde beni sürekli hayal kırıklığına uğratması, kaliteyle övünen firmanın kalitesini kaybetmesi ile ilgili bir şeyler karalarken bunu bir incelemeye dönüştürmeye karar verdim.


Ne yazık ki ülkemizdeki firmalar artan hacimlerine adapte olabilecek operasyonel süreçleri aynı hızda iyileştiremiyor, hizmeti kötüleştiriyor ve değer kaybetmeye başlıyorlar.

Bu konuda gözlemlediğim firmalar iş süreçleri daha somut olması sebebiyle genellikle lojistik firmaları oldu. Hemen hepsi de e-ticaret firmaları sayesinde muazzam bir ivme ile büyüdü ancak operasyonları buna yetişemedi.

Hayatınızın bir döneminde mutlaka bu kargoların batağına düşmüşsünüzdür. Örneğin geçen sene arkadaşıma işe başladığı için ufak bir hediye gönderme kararı aldık. Tam 1 hafta boyunca her gün paketin o gün teslim edileceğine dair mesaj gitti. Her ne kadar arkadaşımın kimden ve neden geldiğini bilmediği bir paket için her gün merak içinde beklemesini izlemek beni eğlendirmişse de bu durum sürecin tam bir fiyasko olduğu gerçeğini değiştirmiyor.


Bu deneyim gibi pek çok deneyimi göz önüne alarak, zaman zaman sektörel zaman zaman da firma özelinde süreçleri yorumlamayı planlıyorum. Bu seri boyunca cevap arayacağım sorularsa şunlar olacak:

 

Bu firmalar nerede hata yapıyorlar?

Onları güçlü kılan ve büyümelerini sağlayan şeyleri bile göz ardı edecek özgüven nereden geliyor?

Sahadan kopuk oldukları için mi her şey yolunda mı sanıyorlar?

Milli markalar çıkarma konusunda yaşadığımız sorunun sürekli iyileştirme ile bağı var mı?

 

Bu serinin öznel bakış açısıyla yazıldığını, dolayısıyla yazılanlarda yanlış ya da eksik yapılan yorumlad olabileceğini göz önüne alarak bu yazı dizisinin daha verimli bir çalışmaya dönüşmesi için desteklerinizi bekliyorum.