Harry Potter ve Felsefe Taşı

Harry Potter ve Felsefe Taşı

Açıkçası yazıya nasıl başlasam bilemiyorum. Çocukluğumda en sevdiğim şeylerden biriydi Harry Potter. Burayı özellikle belirtmek istiyorum ki en sevdiğim kitap ya da film değil, direk en sevdiğim şey. Artık o şey nasıl bir anlam veriyorsa ondan işte. Ve tabi ki ilk film olan Harry Potter ve Felsefe Taşı..

2001 yılında hayatlarımıza girdi Harry Potter ve uzunca bir dönem de öyle kaldı. Fantastik film ve kitap hayranı biri olarak tabi ki alanının en iyilerinden biri olduğunu da söylemek gerek. En iyilerden biri olması sebebiyle de projede görev alanların tamamı inanılmaz bir ün ve inanılmaz paralar kazandı.

Serinin ilk filmi olan Harry Potter ve Felsefe Taşı sadece sinemada 974.8 milyon $ hasılat yaptı. Tabi bunun yanı sıra kitap satışları, DVD satışları ve türevi pek çok eşya ile de fanları tarafından dünya ekonomisine ciddi destek sağlayan bir yapım haline getirildi.

Pek çok insan hayatında ilk kez kitap okudu. Hatta inanılmayacak şekilde hızlı da okudular. Aynı film defalarca izlendi, logosunun yazı tipi internette en çok indirilen yazı tiplerinden biri oldu gibi gibi devamlı hayatımızın içinde oldu.

Peki neydi ki bu Harry Potter? Kimdi? Kimlerdendi? Ne iş yapardı?

Evet konuya tam bir Türk olarak girdim. Az sonra güne gidip dedikodu yapabilecek kıvamdayım sanırım 🙂 Şaka bir yana Harry Potter denen arkadaş bir büyücü. Bu sefer düzgünce başlıyorum anlatmaya 😀

 

Harry Potter

 

Harry Bebek

Harry Potter ailesini kaybetmiş, teyzesinin evinde yaşayan bir çocuktur. Teyzesi, eniştesi ve kuzeni tarafından pek de sevilmeyen bir çocuktur.

Harry Iyyh

Harry 11 yaşına geldiğinde Hogwarts davet mektupları gelmeye başlar.

Harry Mektup

 

Eniştesi ve teyzesi bu mektuplardan rahatsız olurlar ve Harry’nin mektupları okumasına engel olurlar. Gün be gün gelen mektuplar artar ve eniştesi bir süre uzaklaşmak için bir adada kalmaya karar verir.

 

Harry ada

 

Harry’nin doğum gününde bir anda Hagrid ortaya çıkar ve Harry’e ailesi ve Hogwarts hakkındaki gerçekleri anlatır.

 

Harry Pasta

 

Hogwarts’a gitme kararı alan Harry önce okul alışverişi yapmalıdır ve o meşhur Diagon Yolu’na giderler. Burada asa ve baykuş gibi okul için gerekli şeyleri edinecektir.

 

Harry Asa

 

Diagon Yolu’ndaki alışverişin ardından sıra trene binmeye gelir. 9 3/4 peronunda kalkacak olan tren onu direk Hogwarts’a götürecektir.

 

9 3/4 Peronu

 

9 3/4 peronu

 

Trene bindiğinde Ron Weasley ile tanışır. Ki Ron kankası olacak ve başlarını devamlı belaya sokacaktırlar.

Tren Ron

 

Bundan sonraki giflerde yorum yapmayacağım. İzleyenler için bir nostalji, izlemeyenler içinse bir öneri niteliğinde olsun. İyi eğlenceler 🙂

 

Harry Potter Tren

 

Nearly not had

 

Hareketli merdivenler

 

Hermonie Atar

 

Süpürge kaçıyor

 

Golden Snitch

 

Snape

 

Troll

 

Ayna

 

Griffindor