Kennedy Kurtulabilecek mi? 11/22/63

Kennedy Kurtulabilecek mi? 11/22/63

Kennedy Kurtulabilecek mi? 11/22/63

Aksiyon romanlarının vazgeçilmez ismi Stephen King ve kaliteli yapımların piri J.J.Abrahams‘ı bir araya getiren bir proje ile karşınızdayım.

giphy (22)

Stephen King tarafından 2011 yılında yayınlanan ve dilimize de 2012 yılında çevrilen aynı isimli romanı konu alan yapım 1960’a uzanan bir zaman yolculuğunu konu alıyor.

Jake Epping isimli bir öğretmenin restoran sahibi olan dostu Al Templeton‘ın restoranında geçen birkaç dakika içerisinde Al’ın sanki aradan yıllar geçmişçesine yaşlanması ile başlıyor.

Jake Epping

Duruma anlam veremeyen Jake olayı çözmeye çalışırken restoranda 1960’a açılan bir portal olduğunu ve bu portaldan geçildiğinde hep aynı zamanda aynı yerde olunduğunu öğreniyor.

Durumun şaşkınlığını yaşayan Jake henüz daha olayı kafasında oturtamamışken Al dökülmeye başlıyor ve asıl amacının Kennedy suikastini önleyerek on binlerce insanı ölümden kurtarmak olduğunu söylüyor ve aksiyon başlıyor..

1960’lı yılların atmosferini, yaşam tarzını ve insanlarını gayet başarılı bir biçimde işleyen 8 bölümlük mini dizi çok hızlı ve sürekli bir aksiyon şeklinde ilerliyor.

Lee Harvey Oswald

Tarihler 11.22.63’ü gösterdiğinde bir silah ateşlenir ve dönemin Amerika Başkanı Kennedy suikaste uğrar. Silahı ateşleyen kişi ise Lee Harvey Oswald olarak düşünülür. Jake’in amacı bundan emin olmak ve suikasti engellemektir.

Marina OswaldBu dönemde Marina ile evlenen ve çocuğu olan Lee henüz daha Amerika’da değildir. Jake’in 60’larda geçireceği ilk zamanlarda Rusya’da yaşayan Lee dönene kadar Jake kendine bir hayat kurmalı ve yaşamaya devam etmelidir.

Bill Turcotte

Yeni hayat kurma planları yapan Jake geçmişe gelmişken geçmişte ufak tefek bazı şeyleri değiştirmeye çalışır. Bunu denerken Bill ile tanışır ve suikasti engellemek amacıyla kendine bir yol arkadaşı bulur.

Sadie Dunhill

Kendine belirli bir düzen kurup suikast zamanı gelene kadar dikkat çekmeden yaşamayı planlayan Jake ve Bill bir ev tutarlar. Bu süreçte Jake 2000’lerdeki mesleği olan öğretmenliği 60’larda da yapabilmek için bir okulla anlaşır.Elbette olmazsa olmaz olduğu üzere aşık olur…

giphy (23)

Gerçi bu sempatikliğe aşık olmamak da mümkün değil..Dolayısıyla aksiyonumuzun içine Sadie Dunhill‘de bir aşık olarak girer.

image_1601091130

 

Benim dizi hakkında pek çok yorumum var ancak en eğlenceli incelemenin videolu olduğunu düşündüğüm için sizi videolu inceleme ile baş başa bırakıyorum.

 

Elbette benim öncelikli tavsiyem kitabını da okumanız.. Dizi ile kitap arasında ufak farklılıklar olsa da genel hatlarıyla aynı ilerliyor. Kitap tam anlamıyla diziye uyarlanacak olsaydı tahminim 2 sezonluk ve yaklaşık 20 bölümlük bir dizi çıkarılabileceği yönünde.

Hikaye daha uzun zamana yayılsa ve kitabın ayrıntıları da yakalansa muhteşem olabilirdi.

Keyifli Seyirler 🙂

[imdb id=”tt2879552″]