Neden Aleyna’yı Takdir Edemiyoruz?

Neden Aleyna’yı Takdir Edemiyoruz?

Son dönemin en güzel yorumunu İnci Sözlük adminleri yapmış sanırım. Günlerdir üzerini onlarca caps yapılan, video çekilen,montaj yapılan bir tek konu 16 yaşında müzik listelerinin zirvesine oturmuş bir çocuğun egosu.
 
Hayatı boyunca hiçbir başarıya imza atamamış bizlerin 16 yaşındaki o çocuğun başarı sarhoşluğunu dalgaya alıp asıl yeteneğini göremememiz aslında kendimizi ne derece sorgulamamız gerektiğinin en güçlü göstergesi..
Aleyna hakkında çokça şeyler yazıldı, çokça şeyler çizildi. Kimisine güldük,kimisini saçma bulduk ancak Aleyna’nın başarısını da hazmedemedik.
Nedenleri ve nasılları üzerine saatlerce konuşsak da maalesef ki bu konuda somut çözümler üretemeyeceğiz. Son bir haftamız Aleyna ve egosu ile ilgili konuşmakla geçti ancak kimse durup da ufacık bir çocuk nasıl oluyor da bu kadar başarılı oluyorken biz yıllarca başarılı olamıyoruz demiyor ya da bir anda tüm ülkenin dikkatini çeken bu çocuğun o başarısının sarhoşluğunu tatmasına neden izin vermiyoruz?
 Şimdi oturup itiraf edelim çoğumuz şarkısını çok beğendik. Hele yukarıda paylaştığım ve aşağıda da uzun versiyonunu paylaştığım Gesi Bağları kaydında ne kadar pürüzsüz bir sesi olduğunu da görüyoruz. Belki müzik kulağım yeterince iyi değil ama bu demek değil ki bu kızın yeteneğini görmeyeceğim.
Bu ülkedeki pop kültürünü ve popçuların triplerini görmezden gelerek bir anda böyle bir üne kavuşan bu garibimi eleştirmek ne derece doğru? Düşünsenize aynı pozisyondasınız ve bir programa çıkıyorsunuz Söyleyeceğiniz her şey suistimal edilecek. Bir soru soruluyor sonra toparlayacağım derken beceremiyorsunuz.Ülkeleri yönetenlerin bile çuvalladığı bir Dünya’da ufacık bir çocuğun üzerine gitmeyelim lütfen.
Sanırım kağıt kesiğinden bile çok acıttı bir çoğumuzun içini bunu kızcağızın bu kadar popüler olması. Evet kimimiz gülelim eğlenelim diye yaptık,kimimiz gündeme uyalım diye ancak hiçbirimiz bir şeyler başarmaya çalışan o 16 yaşındaki kızcağızı düşünmedik.
Alın işte size ders. Biz başarılı olanı alaşağı etmeye çalışıyoruz. Bu yüzden de ne gelişebiliyor ne de büyüyebiliyoruz.

Saygılarımla..