NeOkur.com

NeOkur.com

Geçtiğimiz günlerde oluşturduğum ve içerisinde ilgimi çeken, güzel olarak nitelendirebildiğim haber, eşya, internet sitesi ve daha birçok konuda yazı paylaşabileceğim “Güzel Şeyler” bölümümde bu kez bir süredir, hatta uzunca bir süredir üyesi olduğum ve içerisinde eğlenerek sörf yaptığım Neokur’dan bahsetmek istiyorum.

Neokur ile ilk tanıştığım günlerde kitap okumaya pek ilgi duymayan ancak kitap satın alma konusunda gayet başarılı bir insandım. Özellikle kapağı güzel kitapların bende yarattığı satın alma isteği benim açımdan ciddi problemleri beraberinde getirmeye başlamıştı.Aldığım onca kitabın maddi külfeti yanında bir de bunların saklanması sorunu ortaya çıkmaya başlamıştı.

Elbette ki kitaba verilen paraya üzülmeyen insanlardanım. Ancak bahsi geçen kitapları eğer okumuyor sadece güzel tasarımı sebebiyle alıyorsanız bu sizin kapitalist bir düzene ne kadar da uyum sağladığınızı fark etmekle farkına varamayıp alışverişkolik olmanız arasındaki o incede bulunduğunuzu gösteriyor.

Tam da o çizgi üzerinde bocalama yaşarken bir anda nasıl da bulduğumu pek hatırlamadığım bir sebepten hayatıma girdi Neokur. Belki yerli GoodReads diyebiliriz. En azından yazının bu kısmında o şekilde tanımlamamız mümkün. Ancak her ikisini de kullanma fırsatı bulur ya da bu yazıyı sonuna kadar okuma fırsatınız olursa aslında farklı olduklarını ve Neokur’un beni neden daha çok etkilediğini de sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyacağım.

Neokur Anasayfa

Peki nedir tam olarak kardeşim bu Neokur?

Neokur sizlere okuduğunuz kitaplar, izlediğiniz diziler ve filmler hakkında paylaşımda ve etkileşimde bulunmayı sağlayan bir sosyal platform olarak kısaca açıklanabilir. Ancak tecrübelerime dayanarak söylüyorum ki bu kısaca tanımdan çok daha fazlasını hak ediyor.

Yukarıda sizlerle ana sayfa yapısını paylaştım. Siteye girdiğinizde sizi bu şekilde karşılıyor. En üst kısımda devamlı değişen filmler, kitaplar, oyuncular, yazarlar, alıntılar hakkında aklınıza gelemeyecek kadar çok listeden birkaçı yayınlanıyor. Bildiğim kadarıyla son dönemde en popüler olanları. Onun altındaki kısımda ise vazgeçilmez olan vizyondaki filmler. Buraya kadar  normal bir internet sitesi gibi.

Neokur Profil

Bu kısım ise sizin profil sayfanız. Her sosyal platformda olduğu üzere Neokur’da da böyle bir görünüm mevcut. Buradan okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere, hakkında inceleme yazdığınız kitaplara ya da filmlere ve alıntılarınıza kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Neokur Kitaplık

Bu kısım ise sizin kitaplık bölmeniz. Burada okuduğunuz, yarım bıraktığınız,bitirdiğiniz ve okumayı planladığınız kitapları; toplam kaç sayfa kitap okuduğunuzu; belirlediğiniz 2016 yılı kitap okuma hedefinin ne kadarlık bir kısmını okuduğunuzu görüntüleyebilir ve baktıkça daha çok şevklenip daha çok kitap okuyabilirsiniz.

Neokur Popüler Listeler

Burası ise anasayfa’nın aşağılarında yer alan ve popüler listeleri gösteren bir kısım. Bu listeler kullanıcılar tarafından oluşturulmuş ve bir şeyler eklenmeye devam edilinen, vereceğiniz oylarla liste içerisindeki kitap ya da filmleri üst sıralara taşıyabileceğiniz ya da kendi okuma veya izleme hedeflerinize ekleyebileceğiniz şekilde hazırlanmış.

Neokur Kitap Sekmesi

Burada ise sitenin menü kısmına geçiyoruz. Menüde bulunan Kitap sekmesi bu şekilde. Buradan gördüğünüz her şeye ulaşabilir ve kitap dünyasıyla içli dışlı olabilirsiniz. Ayrıca yine okuma hedeflerinizi de görebilirsiniz. Elbette kitaplara başladığınız ve kitapları bitirdiğiniz tarihleri de ekleyin ki benimki gibi sizin sayınız da yerlerde olmasın 🙂

Neokur Film Sekmesi

Burası ise en sevdiğim köşe. Film sekmesinde gezinmeyi çok seviyorum. İnsanların filmler hakkında yorumlarını okumak, replikler görmek ve pek çok listeyi incelemek inanın size çok zevk verecek ve zamanın nasıl geçtiğini unutacaksınız.

Neokur Dizi sekmesi

Bu sekme ise tamamen dizikoliklere ayrılmış. İçerisinde yok yok. İstediğiniz dizi ile ilgili incelemeleri, eleştirileri ve övgüleri kolaylıkla bulabilir ve izleyeceğiniz sıradaki dizinin ne olduğuna kolaylıkla karar verebilirsiniz.

Elbette bunların yanında ilk başta da belirttiğim gibi Neokur bir sosyal platform. Dolayısıyla arkadaş edinebilir, insanları takip edebilir, tarzı size yakın olan insanlardan tavsiyeler alabilir ya da onları stalklayarak okudukları kitaplara dadanabilirsiniz 🙂

Bugün bir değişiklik yapın ve Neokur’u ziyaret edin. İyi eğlenceler 🙂

 

Neokur