Stajdan İş Hayatına

Stajdan İş Hayatına

Başlık garip oldu biraz ama şu an içinde bulunduğum durumu tam anlamıyla aktarabilecek tek başlık da o olduğu için çok bir seçeneğim de yok sanırım.

Yaklaşık bir yıl önce çok spontane gelişen bir süreçte Evidea.com’a staj başvurusu yapmış ardından da staja kabul edilmiştim. Her şey o kadar hayallerimin dışında ve hızlı gerçekleşti ki daha ne olduğunu anlayamadan bir bakmışım korkularımın şehri İstanbul’da, sektöründe lider bir firmada stajdayım.

Staja giriş maceramdan önceki yazılarımda bahsetmiştim. Planım staj dönemim boyunca her hafta bir yazı kaleme almak ve neler yaptığımı aktarmaktı ama yazacağım şeylerin firmanın kurumsal gizliliğini ne kadar ihlal edip etmeyeceğini bilemediğim için ufak notlar almaya ve yazıları da sonraya saklamaya karar vermiştim. Derken yaşanan organizasyonel bir görevlendirme sebebiyle yoğun çalışmaya başladım ve eve geldiğimde bilgisayarı açıp da yazı yazasım gelmedi hiç.

Stajın en sevdiğim yönü az önce cümle içerisinde geçirdiğim şeydi aslında. Staja başladığım ilk günden itibaren hiç stajyer gibi davranılmadı. Daha ilk günden bir takım yetki ve sorumluluklar verildi. Böylece günlük yapmam gereken işler ufak ufak başlamış oldu.

İlk görevim firmanın kullanıcı kitlesini tanımak ve onların yaşadıkları sorunları incelemekti. İlk başlarda anlam veremediğim bu sürecin aslında bana farklı bir bakış açısı kattığını ve kullanıcının kitlesini ile empati yapabilmeyi öğrenmeye başladığımı fark ettim.

Süreç böyle ilerlerken Evidea.com’un en büyük kampanyalarından biri olan “Dev Sepet 2” kampanyasını atlattık. Ekip o kadar sıkı hazırlanıyordu ki stajyer olmama rağmen ben de onların temposuna ayak uydurmam gerektiğini hissediyordum. Birinin sizi bir şeyler yapmaya zorlamadan, onu hissederek yapmanız ve öyle bir ortamda çalışmanız fazlasıyla motive edici bir süreç haline geliyor. Durum böyle olunca mesaiye kalan stajyer oldum. Çok sıkı çalıştık ve elimizden gelenin en iyisini yaptığımıza da inanıyorum.

Ardından organizasyonel bir karar alındı ve bana daha ciddi sorumluluklar verildi. Sanıyorum bunda ekibi ve yaptığımız işleri sevmemin çokça etkisi oldu. Artık yöneticimin yanına o kadar çok gidip geliyordum ki bir süre sonra adımı kısaltıp “Alp” demeye başladı.

Birlikte yürüttüğümüz süreçler üzerine sıkça konuşup iyileştirmeler yapmaya başladık. Bu süreçte pazarlama adına dikkat edilmesi gereken çok fazla şey öğrendim. Gerek tasarım konusunda gerek kurgu konusunda gerekse hitap konusunda.

Derken bir gün ceolarımız ile toplantıya girmeye başladım. Bir stajyerin ceo ile toplantıya girmesi öyle çok olası durumlar olmadığı için ilk toplantıda neye uğradığımı şaşırmış halde etrafıma bakınıyordum. Fazlasıyla değişik bir gündü. Üstüne konuşulan konuyu da uzaktan yakından anlamamıştım ancak stajyerinin ceo ile toplantıya girebildiği çok atmosfer olmadığının farkındaydım.

Gösterdiğim çaba fark edilmiş ve bir şans verilmeli mi verilmemeli mi noktasına gelinmişti. Böylece ufaktan ufaktan CRM alanına giriş yapmaya başladım. Gerek bu toplantılar gerekse bu toplantılardaki performansımı arttırmak ve işi anlayabilmem için katıldığım diğer toplantılarda işi öğrenmeye başladım. CRM ilgimi fazlasıyla çekince bu alanda da ufak tefek görevler almaya başladım.

Stajımın son haftasında ise beklediğim, istediğim ama bir türlü gelmeyen iş teklifi gelmişti. İşi öğretmeyi fazlasıyla isteyen bir yöneticim ve ilgimi çeken bir işim vardı artık. Devam eden okuluma rağmen elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyordum. İş hayatı garip bir şey. Sizi tatmin eden şey ne sadece para kazanmak ne sadece sevdiğiniz insanlarla çalışmak ne de sadece sevdiğiniz işi yapmak oluyor. Bunların ideal kombinasyonu sayesinde daha etkili ve verimli çalışmaya başlıyorsunuz.

Şuan yaptığım işe, bir günümün nasıl geçtiğine ya da CRM nedir kısmına bu yazıda girmek istemedim. Onların hepsi başka başka yazıların konusu. Bu yazıdaki tek amacım lütfen stajları ciddiye alın. Yapacağınız doğru ve verimli bir staj size kariyerinizin kapılarını açabilir.