Basit Hayat Hileleri ” Pomodoro”

Basit Hayat Hileleri ” Pomodoro”

Zamanımız ne kadar değerli?

Bu yazımda sizlerle geçtiğimiz haftalarda Pinterest’te çokça karşıma çıkan ve nedir tam olarak diye araştırdığımda çok sevdiğim bir youtuber olan Barış Özcan’dan dinleyerek öğrendiğim bir teknik olan “Pomodoro Tekniği” hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

Şu sıralar öğrenciler olarak sıkıntılı dönemlerden geçiyoruz. Daha dönem ne zaman başlamıştı anlayamamışken vizeler geldi çattı. Elbette artan stres de çalışmaya çalışma çabalarımıza bile balta vurmaya başladı.Hani “masanın başına bir otursam devamı gelecek” dediğimiz o anlar var ya işte tam oralardayız ama bir türlü oturamıyoruz.

Yine geçtiğimiz haftalarda okuduğum bir makalede insan beyni ile ilgili bir araştırmadan bahsediyordu. Eğer başladığımız işi bitiremezsek beynimiz otomatik bir kontrol mekanizmasıyla bizi strese sokuyormuş. Yani bu da demek oluyor ki başlangıcı, gelişimi ve sonucu belirlenmemiş; endüstri mühendisi gibi konuşacak olursak prosesin iş akışı çıkarılmamış olursa bitmiyor diye bıraktığımız o dersler bizi ekstra strese sokuyor ve sınav günü bildiğimizi de unutuyoruz.


Çağımızın vebası verimsizlik

Bilgiye ulaşma konusunda hızımız saniyenin 10’da biri düzeylerine indi. Google amcaya arattığımız herhangi bir kelimeyi daha yazmayı bitiremeden bize onlarca sayfa içeriğe ulaşım yolu açıyor. Şehirlerarası seyahat yaparken uzun sürelere dayanamıyor ve mümkün mertebede uçak kullanmayı tercih ediyoruz. Çünkü gelişen teknoloji bize bu imkanın hiç olmadığı kadar yakınlaşmasını sağladı. Ya da bir mesaj attığımızda cevabı hemen gelsin istiyoruz. Kimi zaman geciken cevaplar aramızda büyük sorunlara sebep oluyor çünkü hıza alıştık.

Hayatımızdaki her şey çok hızlı geliştiği için kısas yapmayı yani acaba düzgün ilerliyor muyum demeyi unuttuk.

zamani-yonetmek-mumkun-mu


Peki ya bu kadar hız iyi bir şey mi?

Anı yaşayamayan ve elindeki fırsatları değerlendirmeden hep daha fazlasını isteyen bireylere dönüştük. Aşırı hızlı yaşamaya başladığımız için hayatımız verimsizleşti.

Yediğim en lezzetli yemekler odun ateşinde pişen yemekler oldu hep ya da içtiğim en lezzetli çay sobanın üstünde demlenen.. Örneği biraz daha günümüze uyarlayacak olursak kısık ateşte pişen yemek harlı ateşte pişen yemekten hep daha lezzetlidir. Sabırla yoğrulur çünkü o.

Hayatının ilerleyen yaşlarında; mutlu ve başarılı olan insanlara bakacak olursanız hepsi sabırdan ve azimden bahseder.

verimli-calisma


Sabrın ve Azmin tekniğidir Pomodoro

Şimdi ufaktan pomodoro ile ilgili konuşmaya başlayalım. Uygulama konusunda sabır gerektiren ancak ilerleyen süreçte verimliliğinizi muhteşem derecede arttıracak bir teknikle karşı karşıyasınız ve yapmanız gereken şey çok basit.

pomodoro-1


25 dakika ders + 5 dakika mola

Bu kadarcık şey için mi yazdın onca şey diyenleri duyar gibiyim. Buradaki asıl olay bunu düzenli bir sisteme oturtabilmekte. Ders çalışmaya ya da herhangi bir işinizi yapmaya başladığınız anda bir pomodoro sayacı başlatıyorsunuz ve 25 dakika o işi yapıyorsunuz. Ardından 5 dakikalık kısa bir mola verdikten sonra bir 25 dakika daha ve bir 5 dakikalık mola daha.

Sizin her 25 dakikalık çalışmanız ve 5 dakikalık molanız bir pomodoro yapıyor ve 4 pomodoro sonunda 15-20 dakikalık bir uzun mola veriyorsunuz.

pomodoro-teknigi


Peki bu sistem neden verimli?

Yukarıda insan beyni ile ilgili bir araştırmadan bahsetmiştim. Bizler odaklanma sorunlarıyla boğuşan bir kuşağın fertleri olarak ilk adımı atabilme konusunda hep çokça problemler yaşıyoruz. Ancak pomodoro uygulamaya başladığımızda kendimize ufak bir zihin oyunu yapmış oluyoruz. Altı üstü 25 dakika çalışacağım diyerek çalışmaya başladığınız anda o 25 dakika nasıl geçmiş hissetmeyeceksiniz.

Bir sorumluluğunuzu yerine getirdiğiniz, bir prosesi tamamladığınız için bilinçaltınız bir haz duygusuna bürünecek. Dolayısıyla odaklanamama sorununu ortadan kaldırmış olacaksınız.

25 dakika çok uzun bir süre olmadığı için gözleriniz ve zihniniz yorulmayacak, zaman su gibi akıp gidecek.


Pomodoro’yu güçlendirmek

Geçenlerde pomodoro tekniğini uygulamaya çalışırken bir yandan da bitirmem gereken ev işlerim aklıma geldi. Her öğrenci evinin klasiği olduğu üzere bulaşık.. Acaba pomodorolarda ders çalışıp aralarda da bulaşık yıkasam nasıl olur dedim ve uygulamaya koyuldum.

Araları birazcık uzatmış oldum tabi. 5 yerine 7 dakikada bitirdim arayı ama 3. Pomodoro sonunda bulaşık bitmişti ?

pomodoro


Pomodoro’u nasıl düzenli takip edebiliriz?

Ben bunun için telefonuma yüklediğim “Goodtime” isimli uygulamayı kullanıyorum. Programın işlevselliğini çok beğeniyorum.

Pomodoro süreleri, ara süreleri ya da kaç pomodoro’da bir uzun ara vereceğime kadar düzenlemeye izin vermekle beraber isterseniz pomodoro boyunca telefonun Wi-Fi bağlantısını kesip sessize alıyor. Ara başladığı anda da normal ayarlara geri dönüş sağlıyor.

goodtime


Benden şimdilik bu kadar. Eğer uygular da severseniz, kendi pomodoronuzu güçlendiren ilave eklentiler yaparsanız lütfen bunları mail ya da yorum yoluyla benimle de paylaşın.

Verimli Pomodorolar


bonus